fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА
Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа
Фото: ЕВН
Фото: Укринформ

Еуро Вучиќ за почетници

Има бројни примери за тоа како Вучиќ успешно еквилибрира меѓу различните публики во својата земја и различните центри на моќта надвор од Србија, пишува Џабир Дерала во текстот „Еуро Вучиќ...

Read more

Земон: Уште пред 12 години јавно сум истапил со став за промена на Преамбулата “или сите или никој”

Во контекст на уставните измени за впишувањето на Бугарите во Уставот, кое е услов за одржување на втората меѓувладина конференција, односно отворање на првиот кластер во преговорите со ЕУ, Рубин...

Read more

Груевски со говор на омразата кон Зоран Заев, со потценување кон македонскиот јазик, ЕУ, НАТО и соживотот

Никола Груевски, фотографиран во Будимпешта, маскиран со капче и очила за сонце. Фото: János Marjai / 24.hu

Точно три часа по Фејсбук објавата на Зоран Заев во која тој ги демантира шпекулациите дека сака да се врати во политиката, се јави Груевски. Тој се нафрли со навредливи...

Read more

Џабир Дерала: Јас многу ги сакам револуциите – ги сметам за интересен историски, цивилизациски, општествен и човечки феномен

„Јас многу ги сакам револуциите. Ги сметам за интересен историски, цивилизациски, општествен и човечки феномен. Меѓутоа, секоја револуција носи и многу неправди и големи опасности да се претвори во тоа...

Read more

Митот за руската „моќ“

Фото: Рускиот претседател Владимир Путин со министерот за одбрана Сергеј Шојгу и генералот Сергеј Суровкин

Руската конвенционална армија покажува дека е далеку понеспособна и понеподготвена, во сите важни аспекти на војувањето (од морал, до опрема, логистика и тактика), од митот што се градеше за неа....

Read more

Штајнмајер до пратениците: Продолжите да чекорите решително по патот на пристапниот процес, не скршнувајте на последните метри

Во Собранието денеска германскиот претседател Франк Валтер-Штајнмаер беше ислушан со голем аплауз. Ги потсети пратениците на зборовите на Блаже Конески, Петре М. Андреевски и Атиџе Муратовска. Побара од нив да...

Read more

Стефан Богоев – СДСМ: Апасиев беше задолжен во време на режимот одвнатре да ги раскара и уништи движењата против режимот

За оние кои не го знаат, Апасиев беше задолжен во време на режимот одвнатре да ги раскара и уништи движењата против режимот како движењето АМАН кое протестираше против покачувањето на...

Read more

Академик Абдулменаф Беџети: Државата мора да ги контролира фирмите „супер профит мејкери“

Државата мора да ги контролира фирмите феномени на екстра профитот. Јас таквите компании ги нарекувам „супер профит мејкери“. Сериозни држави не толерираат компании кои остваруваат екстра профити надвор од сите...

Read more

Функционирањето на правната држава, со негување и унапредување на културните колективни идентификации

Сашо Орданоски (црта: Игор Стевковски)

-Пропозицијата на македонскиот политички модел е релативно едноставна равенка што се темели врз теоретската и практичната разлика помеѓу патриотизмот и национализмот: колку повеќе граѓани, во политичка смисла, пред сѐ, ќе...

Read more
Page 1 of 17 1 2 17

CIVIL MEDIA NEWSLETTER