fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)

МУЛТИКУЛТУРА

Чупеска за ЦИВИЛ МЕДИА: Стратегијата за интеркултурализам придонесува за интеграција на сите културни групи во земјава

Чупеска Стратегија за интеркултурализам

Проф. д-р Ана Чупеска во интервјуто за ЦИВИЛ МЕДИА зборува за Стратегијата за интеркултурализам и општествена кохезија изразувајќи задоволство за начинот на подготовка, во чиј процес, учествуваше како дел од...

Read more

Маричиќ: Инвестирањето во политичко, економско и културно зајакнување на Ромите е дел од сржта на европската кауза за еднаквост, правда и правичност на сите граѓани

Фото: Фејсбук профилот на вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ по повод синоќешниот настан „Добро за ромите, добро за Северна Македонија“.

„Синоќа бев сведок на почетокот на дејствувањето на Фондацијата “Ромите за демократија” основана од нашите долгогодишни пријатели и соработници кои имаат јасна идеја за потребата од ромско-македонско заедништво кое ќе...

Read more

Халити од ромската фондација за Европа: Ние Ромите мораме да одиме напред и да градиме широки коалиции за промени за подобро утре

Менсур Халити, основач на Фондацијата Ромите за демократија на настанот „Добро за Ромите, добро за Северна Македонија“.

„Најлесно е да ја обвиниме ЕУ и националните влади за нашата состојба. Од друга страна, најлесно би било на нас и на државата да се осудуваме меѓусебно за нашата состојба....

Read more

ОБСЕ со поддршка за Националната стратегија за развој на интеркултурализмот и општествената кохезија 2024-2026

На покана на Канцеларијата на високиот комесар за национални малцинства при ОБСЕ во Хаг, Холандија, Еран Куриш, директор при Агенцијата за оставрување на правата на заедниците (АОПЗ), заменик министерот за...

Read more

Нов дијалект во САД како резултат на културното мешање помеѓу луѓето

Фото: Аurora.kreativ on Unsplash

Посебен нов дијалект се појавува во одредени делови на Мајами во последно време како резултат на културното мешање помеѓу луѓето што зборуваат шпански и англиски. Новиот говор е дијалект на...

Read more

Јавна дискусија за Стратегијата за развој на интеркултурализмот и општествена кохезија 2024-2026

Во Клубот на пратеници денеска се одржа јавна дискусија за нацрт текстот на „Националната стратегија за развој на интеркултурализмот и општествената кохезија, 2024-2026”. Јавната дискусија започна со воведни  од заменикот...

Read more

Маричиќ: Интеркултурализмот на патот кон ЕУ e акселератор што се посветува на принципите, регулативите и политиките во едно мултикултурно општество

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денес претседаваше со Оперативното постојано тело за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот каде што беше разгледана и усвоен нацрт текстот на...

Read more

(ВИДЕО) Рамадани за ЦИВИЛ МЕДИА: Пропуштената шанса со уставните измени ќе доведе до апатија; безбедноста на државата може да биде доведена во прашање

Рамадани за мултиетничко општество и судирот на идеологии

Во интервјуто за ЦИВИЛ Медиа, Исмет Рамадани, поранешен политичар и пратеник во македонскиот парламент, и прв човек на Евроатлантскиот совет, зборуваше за клучни прашања за нашата земја кои се и...

Read more

МАНУ, не биди САНУ

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

МАНУ треба да биде свесна дека со Преспанскиот договор со Грција, ние како држава се обврзавме дека нема да го истакнуваме никаде знамето од Кутлеш. На државните институции ни под...

Read more
Page 1 of 89 1 2 89

CIVIL MEDIA NEWSLETTER