fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

МУЛТИКУЛТУРА

Хаџи Зафирова: Доколку сакаме општествен прогрес, треба да се прифатиме едни со други

Кога зборуваме за етничка еднаквост, сакам да нагласам дека во изминативе единаесет години, колку што бев ангажирана во центарот за истражувачко новинарство СКУП Македонија, такво нешто како етничка нееднаквост, не...

Read more

Божиновски: Со мултикултурализмот се добива тродимензионална слика за секое прашање

Како новинар со дваесет и четири години искуство, можам да сведочам дека имаме тука прогрес, бидејќи порано медиумите беа етнички поделени, вели новинарот Александар Божиновски во разговор со ЦИВИЛ Медиа....

Read more

Димитриевски: Во иднина треба да креираме непартиско општество кое реално ќе биде еднакво за сите

„Македонија е специфична држава бидејќи во неа живеат различни народи од различни вери и различна етинчка припадност. Секогаш во ваквите држави нормално е да се очекуваат одредени проблеми. реалноста е...

Read more

Зоран Заев денеска ја основа Фондацијата „Едно Општество за сите“

Поранешниот премиер Зоран Заев и неговиот брат,  бизнисменот Вице Заев, денеска ја основаа Фондацијата Заев „Едно општество за сите“ со основен влог од 20 илјади евра. Директор на фондацијата е...

Read more

Абдулахи: Стратегијата „Едно општество за сите“ да не се злоупотребува за фиктивни работни места

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Елмедина Абдулахи, претставничка на иницијативата „Подобро за Тетово“ и членка на Советот на Општина Тетово. https://youtu.be/WyNz0X9wSr8 ЦИВИЛ Медиа: Ќе разговараме малку со вас за состојбите со...

Read more
Page 2 of 55 1 2 3 55

CIVILMEDIA NEWSLETTER