fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА
Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа
Фото: ЕВН
Фото: Укринформ

Преку платформата United24 собрани скоро 279 милиони долари за поддршка на Украина

Скоро 279 милиони долари се собрани преку платформата за собирање средства United24 за поддршка на Украина. „United24 платформата за прибирање финансиски средства функционира веќе 9 месеци. Собрани се вкупно 278.890.001...

Read more

Резников: Независноста на воената индустрија е една од фактори на одбранбената способност на земјата

Фото: Укринформ

На украинските одбранбени сили им се потребни стотици илјади беспилотни летала, изјави украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на Телеграм каналот на украинското Министерство за одбрана, пренесува Укринформ. Министерот за...

Read more

Британско разузнавање: Украина ја задржува контролата на повеќето логистички правци околу Бахмут

Фото: Укринформ

Руските сили направија мал напредок во текот на минатата недела во нивните напори да го опколат Бахмут, регионот Донецк, но украинските сили ја задржаа контролата на повеќето логистички правци за...

Read more

Рускиот терор врз цивилното население и критичната инфраструктура продолжува, на удар Харкив, Херсон, Запорижја, Донецк

Фото: Укринформ

Руски проектил погоди станбена зграда во центарот на Харкив во неделата, 5 февруари, при што беа регистрирани жртви, објави на Телеграм градоначалникот на Харкив, Ихор Терехов, пренесува Укринформ. „Еден од...

Read more

ISW: Русија не може да издржи повеќе големи офанзивни операции

Русија не покажува капацитет да одржи повеќе големи офанзивни операции, се наведува во извештајот на американскиот Институт за проучување на војната (ISW), пренесува Укринформ. Аналитичарите веруваат дека руските одлучувачки офанзивни операции...

Read more

Руски МиГ полета од Белорусија, објавена тревога. 500.000 луѓе останаа без струја

Низ Украина се огласи сирена за воздушен напад откако руски авион МиГ-31К полета од аеродром во Белорусија. Од 16:53 часот по локално време, во сите региони на Украина беше прогласена...

Read more

Пречекани украинските бранители ослободени од руско заробеништво. Зеленски: Украина ќе го одржи Бахмут

Рововска битка за Бахмут

Андриј Јермак, шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, Андриј Јермак, изјави денеска дека Украина вратила 116 војници како дел од размената на воени заробеници. На Твитер објави видео од...

Read more

Медведев: Цела Украина ќе гори поради американското оружје

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека испораката на понапредно американско оружје во Украина само ќе предизвика дополнителни напади од Русија и може да ја активира руската нуклеарна доктрина, пишува...

Read more

Во Индија уапсени над 2.000 мажи поради склучување детски бракови

Повеќе од 2.000 мажи се уапсени во Индија поради договарање и склучување нелегални детски бракови, објавија денеска официјални лица. Меѓу нив има повеќе од 50 хинду и исламски свештеници осомничени...

Read more

Најмалку 40 претседатели на држави и влади ќе присуствуваат на Минхенската безбедносна конференција

Две недели пред почетокот на глобалната Минхенска безбедносна конференција своето учество веќе го потврдија околу 40 претседатели на држави и влади, 90 министри и неколку шефови на меѓународни организации. Меѓу...

Read more
Page 1 of 718 1 2 718

CIVIL MEDIA NEWSLETTER