fbpx

ЕУ договори потенцијална набавка на 1,8 милијарди дози вакцини од „Фајзер/Бионтех“

Европската унија потпиша голем договор за можна набавка на 1,8 милијарди дози антиковид вакцини од компанијата Фајзер/Бионтех до 2023 година, со што се зајакна нејзината поддршка за компаниите и нивната...

Read more

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден дипломат на Русија

На неформалниот самит во Португалија, чешкиот премиер Андреј Бабиш побара од земјите членки на Европската унија да протераат по еден руски дипломат во знак на солидарност со Чешката Република во...

Read more

Папата Франциск го поддржа одрекувањето од интелектуална сопственост над вакцините

Папата Франциск го поддржа одрекувањето од интелектуална сопственост над вакцините против коронавирус, со што го поддржа и предлогот на американскиот претседател Џо Бајден, на кој се спротивставуваат некои европски земји,...

Read more

Мишел: ЕУ скептична во врска со укинувањето на патентите за вакцини

Европската унија е скептична во врска со корисноста од укинување на правата на интелектуална сопственост на вакцините против Ковид-19 како начин за борба против пандемијата, но е подготвена да разговара...

Read more

Лидерите на ЕУ сметаат дека клучниот проблем е производството и забраната за извоз на вакцини, а не интелектуалната сопственост

Лидерите на Европската унија вчера изјавија дека клучните пречки за масовно доставување на вакцини против коронавирус не се правата на интелектуална сопственост, туку забраните за извоз и недоволниот капацитет за...

Read more

Германската партија на Зелените во водство пред ЦДУ на Меркел

Зелен ветер на промени дува низ германскиот политички пејзаж, покажува анкетата која во понеделникот ја стави Зелената партија над владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) на Ангела Меркел, само пет месеци пред...

Read more

Галуп: На секој втор човек во светот му се намалени приходите поради пандемијата

На секое второ лице во светот му се намалиле приходите поради пандемијата на коронавирусот, а луѓето во сиромашните земји се особено погодени со загуба на работното место и скратување на работното време, покажа истражување...

Read more

Навални се појави на суд за прв пат откако го заврши штрајкот со глад велејќи „Јас сум само ужасен скелет“

Судија во Москва ја потврди пресудата за клевета денеска против затворениот критичар на Кремлин, Алексеј Навални, кој се приклучи на судското рочиште преку видео линк, во своето прво појавување пред...

Read more
Page 1 of 308 1 2 308

CIVILMEDIA NEWSLETTER