fbpx
State Department spokesman Ned Price speaks during a news conference at the State Department, Tuesday, Feb. 23, 2021, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)

Гутереш: Струјата од АЕЦ Запорижја и припаѓа на Украина

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека Русија нема право да ја исклучи нуклеарната централа Запорижја од електричната мрежа на Украина, бидејќи енергијата што ја произведува централата и припаѓа...

Read more

Пендаровски: Македонскиот дел од Историската комисија нема да се согласи на „квази-историски“ аргументи

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со Бугарија нема да се согласат за ниеден „квази-историски“ или „квази политички“...

Read more

Подољак: Русија би можела да стои зад наративот кој тврди дека Ердоган дошол во Украина за да го пренесе ултиматумот на Путин

Михаило Подољак, советник на шефот на Кабинетот на претседателот, смета дека тековната циркулација на наративи во кои се тврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган требало да му пренесе на...

Read more

Стејт департментот: САД се свесни за извештаите дека Русите го злоупотребиле персоналот на АЕЦ Запорижја

State Department spokesman Ned Price speaks during a news conference at the State Department, Tuesday, Feb. 23, 2021, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)

Стејт департментот на САД соопшти дека се запознаени со извештаите дека руските сили го злоупотребиле персоналот во нуклеарната централа Запорижја, објави Си-Ен-Ен. „Американскиот Стејт департмент соопшти дека се „свесни за...

Read more

Зеленски по преговорите со Ердоган: Имплементацијата на нашите договори значително ќе ги зајакне Украина и Турција

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека за време на преговорите со претседателот на Република Турција Реџеп Тајип Ердоган во Лавов, значително внимание е посветено на прашањето за закрепнување на...

Read more

Малолетници собираат отпад, еколошката свест на екстремно ниско ниво

На денешната панел дискусија на Зелен ЦИВИЛ на тема „Отпад, регулација на отпад, состојби и решенија“, претставникот на Општина Шуто Оризари, зборуваше за еколошката свест кај граѓаните за одложување и...

Read more

Зеленски: Само апсолутната транспарентност и контрола на ситуацијата на и околу АЕЦ Запорижја може да гарантира враќање на нормалната нуклеарна безбедност

Украинските дипломати, нашите нуклеарни научници и МААЕ се во постојан контакт, сега работат на испраќање на мисијата на МААЕ во АЕЦ Запорижја. Само апсолутната транспарентност и контрола на ситуацијата во...

Read more

Маричиќ: Северна Македонија по кластери стои подобро или еднакво со државите кои веќе преговараат 10 години, рано е да се зборува за седницата за уставни измени

На денешната прес конференција, вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ, во одговор на новинарско прашање изјави дека евроинтеграцијата не зависи само од нас и не е добро да се лицитира со...

Read more

Зеленски: За да ги избркаме окупаторите од Украина, мораме да направиме се за да ѝ отежнеме на Русија да води војна

Украинскиот претседателт Володимир Зеленски, во своето синоќешно видео обраќање изјави дека, за да ги протераат окупаторите, Украинците мора да направат се за да ѝ отежнат на Русија да води војна....

Read more

Бан Ки-мун: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војната во Украина поради правото на вето на Русија

Бан Ки-мун, поранешниот генерален секретар на ОН, го разбира разочарувањето на луѓето ширум светот од неможноста на ОН да реагираат на агресијата на постојана членка на Советот за безбедност на...

Read more
Page 1 of 190 1 2 190

CIVILMEDIA NEWSLETTER