fbpx
Фото: Мета.мк
Бојан Кордалов, комуниколог/фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen
Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen

Ресман: Безбедноста во Германија функционира, но поврзаноста со Русија на десничарските екстремисти претставува опасност

Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen

Германија вчера ја разбуди масивна полициска акција. Уапсени се 25 припадници на домашна ултрадесничарска и терористичка организација во рација ширум Германија. Во полициската акција учествуваа 3.000 припадници на полицијата во...

Read more

Анкета: Граѓаните велат дека не се тие виновни што Градот не го решава проблемот со превозниците

Тред ден Скопје е блокирано од приватните автобуски превозници, поради, како што тврдат тие, милионскиот долг што кон нив го има Градот, но градоначалничката Данела Арсовска не го решава проблемот....

Read more

Да се стави крај на криминалот и корупцијата, порача Спасовски, кој ги поддржува ставовите на амбасадорка Агелер

Мора час поскоро секој од нас да направи максимум со своето делување да се стави крајот на криминалот и на корупцијата во државата од секој можен аспект. Да се створи...

Read more

Османи и Милков го отворија македонско-бугарскиот бизнис форум

Шефовите на дипломатиите на Северна Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков го отворија македонско-бугарскиот бизнис форум што денеска се одржува  во Скопје под мотото „До една милијарда...

Read more

Маричиќ од Тирана: Паѓаат цените на роамингот со што се засилуваат врските меѓу Западен Балјан и ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, е дел од македонската делегација предводена од премиерот Ковачевски на Самитот ЕУ - Западен Балкан, кој се одржува во Тирана. Маричиќ од Тирана вели...

Read more

Тренчевска: Само преку регионална соработка можеме да успееме во воспоставување на родовата еднаквост

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска заедно со Амбасадорката на Шведска во Република Северна Македонија, Ами Ларсон Јаин, Заменик амбасадорот на Швајцарија во Република Северна Македонија, Луциен Аегертер...

Read more

Пенов: Советот на Град Скопје е под власт на ВМРО-ДПМНЕ, може да најдат решение за хаосот во Скопје

„Треба да се има предвид дека во Град Скопје се уште власт е ВМРО-ДПМНЕ. Тие раководат со Советот и како што пред еден месец изнајдоа решение како да го платат...

Read more

Жил Штрифлер, Балкан Форум: Земјите од Западен Балкан често се на листата на најзагадени земји во светот, целта ни е да се приближиме кон „Зеленото сценарио“

Жил Штрифлер, истражувач за регионалната невладина организација „Балкан Форум“, вели дека многу често земјите од Западен Балкан се наоѓаат и на листата на најзагадени во светот, а токму борбата за...

Read more

Астрит Истрефи, Балкан Форум: Земјите од Западен Балкан заедно да работат на ублажување на ефектите од енергетската криза

Извршниот директор на Балкан Форум, Астрит Истрефи во интервју за ЦИВИЛ Медиа вели дека земјите од Западен Балкан треба да работат изедначено и заедно да ги ублажат ефектите од енергетската...

Read more

Чадиковски, по реизборот за претседател на ЗНМ: Уште посилно за етика, за правда и професионализам

Веднаш по реизборот за прв човек на ЗНМ, по маратонското изборно собрание, Чадиковски даде изјава во која ги повтори заложбите за професионалност, правда, етика во новинарството. Тој ја истакна и...

Read more
Page 1 of 217 1 2 217

CIVILMEDIA NEWSLETTER