fbpx

Заев: Oваа планетарна криза го извади најдоброто од човештвото – соработката, пријателството и солидарноста

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил истакна дека 2020 година беше една од најтешките години во поновата историја на човештвото, и дека останува и понатаму да бидеме крајно внимателни....

Read more

Бајден: Досега изгубивме над 450.000 луѓе, многу деца легнуваат гладни, тоа е мојата работа

Во тек на процесот за импичмент на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, поради многубројните обвинувања за поттик на бунт и насилното влегување во Конгресот, сегашниот претседател на Соединетите Американски Држави,...

Read more

Муратов: Дел од политичките структури во недостаток на програма и понуди го користат пописот за предизборна кампања

-Јас би се осврнал кон проблемот со помалубројните етнички заедници. Ова не го кажувам за да бидам политички коректен, не велам помали заедници, бидејќи сите заедници се еднакви, но моментот...

Read more

Шилегов: Пописот ќе се спроведе во април, обидот за политиканство на опозицијата нема да успее

„Како држава ние немаме 19 години спроведено попис, и ако сме барем малку одговорни, ние во локалната самоуправа немаме право да стравуваме од обврските за пописот, бидејќи тие податоци се...

Read more

Симовски: Сите повици за учество во пописот се добредојдени, независно кој ќе ги преземе заслугите за себе

„На политичкиот субјект е да ја искористи секоја можност да делува и тоа не е спорно и никој тоа право не им го ограничува. Наше е да направиме напор сите...

Read more

Шилегов: Гранап да имате фамилијарен, па еднаш годишно правите попис

„Ако сме барем малку одговорни, ние во локалната самоуправа немаме право да стравуваме од обврските за пописот, бидејќи тие податоци се основа за креирање политики на локално ниво“, вели градоначалникот...

Read more

Симовски: Инсистираме пописот да биде статистичка операција и никако поинаку

Државниот завод за статистика инсистира оваа операција да биде статистичка и никаква поинаку. Цврсто сме решени да истраеме до крај, оваа операција да биде само статистичка, а користа од неа...

Read more

Шекеринска: Системот се враќа во нормала, Армијата знае дека тоа што ќе го најавам нема да се заборави следната година

„Војската е голем систем и кога тој систем има проблеми какви што ги има, многу е тешко да направите приоритет за решавањето, но најважно е дека од големата листа еден...

Read more
Page 2 of 18 1 2 3 18

CIVILMEDIA NEWSLETTER