Озбилно

Министерот за култура и рускиот амбасадор си ветија дека ќе ја продолжат и надградат традиционалната соработка меѓу Скопје и Москва

Министерот за култура, Хусни Исмаили, соопшти дека имал средба со рускиот амбасадор, Сергеј Баздникин. Во соопштението, македонскиот министер за култура се пофали дека, заедно со рускиот амбасадор, „ја потенцирале досегашната...

Read more

Амди Бајрам ќе оди на лидерската наместо Мицкоски

Најавената лидерска средба сепак ќе се оддржи во полн состав, иако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одбил да присуствува. „Експлозивно“ дознаваме дека столчето на Мицкоски ќе го пополни актуелниот пратеник...

Read more

Аудио бомба: Путин му се обрати со „дурак“ и му се закани со отказ на шефот на руската тајна служба, причината е Заев!

Аудио запис од комуникацијата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и шефот на руската тајна служба, ФСБ, Александер Васиљевич Бортников, беше објавен доцна синоќа на социјалните мрежи. Останува длабока тајна како...

Read more

Твитер соопшти: Оптоварувањето на нашата мрежа е преголемо, одговорни се дел од македонските твитерџии

Американскиот онлајн сервис за вести и социјална мрежа, Твитер, денеска соопшти дека нивната онлајн платформа е сериозно разнишана. По неколкуте обиди да се искористат постојните капацитети, компанијата ги вклучила сите...

Read more

Хакнат профилот на Самка Ибраимоски

Опасниот хакер кој го презеде профилот на пратеникот Ибраимоски е, верувале или не, лично Чак Норис. Целата хајка започнала во текот на вчерашниот ден, кога пратеникот Ибраимоски на социјалите мрежи...

Read more

Се бара „Миле ми текна“!

Миле Јанакиески денеска не се појави на рочиштето за случајот „Насилство во Центар“ бидејќи полицијата не можела да го најде во неговиот дом, кадешто пред неколку недели ја отслужуваше казната...

Read more

Oткажан свечениот пречек на надежниот боксер и екс-премиер Никола Груевски

Медиумите (папараците) успеаја да го уловат надежениот боксер и експремиер Никола Груевски како „пие кафе“ во унгарскиот суд. И покрај големото обезбедување, „златните алки“ околу рацете, скапите наочари за сонце...

Read more

Најризични групи што страдаат од кардиоваскуларни заболувања

Идентификацијата на современите предизвици на здравјето истовремено бара стратегиско размислување и високо координирана акција. Затоа, Стратегијата на Република Северна Македонија за здравје до 2020 година, под наслов „Сите заедно за...

Read more

Општина Аеродром е сериозен фаворит за меѓународна награда за креативни решенија на локалните власти

Верувале или не, честа да ја добие оваа награда за прв пат му припадна, ни помалку ни повеќе, на градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, за најгенијалното креативно решение кое...

Read more
Page 1 of 2 1 2

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy