fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Утрото по митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Фотомонтажа: ЦивилМедиа

Утро по големиот народен митинг на Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Во една приградска скопска населба...пробува да се разбуди полека отворајќи го едното око, мижурка додека зрак од дневната...

Read more

Француски „Либерасион“ со провокативна карикатура во која се исмева гладот во Газа за време на рамазанскиот пост

Францускиот дневен весник „Либерасион“ објави провокативна карикатура на којашто се исмејува гладот на Палестинците во Газа за време на рамазанскиот пост. Се работи за карикатура нацртана од Корин Реј за...

Read more

Руски дебатен стил

Нема потреба од коментари или дополнителни објаснувања. Оваа карикатура ја опишува суштината на функционирањето на руската држава.

Read more

Мицкоски: Од каде да знам колку е цена на бурек, па тоа е храна за сиротиња

Фотомонтажа: РИБАРО

РИБАРО Колку Мицкоски нема допирна точка со реалноста во која живее народот во Македонија, покажува и последната зелена што ја тресна за цената на бурекот, дознава АХА. Мицкоски рече дека...

Read more

МПЦ ќе ги донира на граѓаните своите џипови, плацеви и црковните пари

Фотомонтажа: РИБАРО

РИБАРО Откако вевчанци и други граѓани реагираа на нападите од црковните великодостојници, кои се нафрилија со остри осуди за дел од маските што се претставија на овогодинешниот Вевчански карневал, Синодот...

Read more

Рускиот шпионски авион А-50 трансформиран во подморница, го лоцираше крстосувачот Москва на дното на морето

Воздухопловот специјализиран за команда, контрола и надзор, А-50 АВАКС на руските воздухопловни сили успешно го лоцирааше крстосувачот Москва на дното на морето. Целата операција се одвиваше во голема тајност, бидејќи...

Read more

Хаосот со вадење на нови документи е всушност стратегија за граѓаните да не избегаат од државата!

Турканици, нервози, пцуење, колнење, запознавање, шмекање... се на едно место пред пунктовите за издавадење на нови лични документи со придавката Северна. Наши извори од МВР, кои сакаат да останат анонимни,...

Read more

Сакам – нејќам!

Фотомонтажа: РИБАРО

РИБАРО Цело време сум: сакам-нејќам. Се фемкам, со сакам предвремени, не сакам предвремени; прифаќам Пржинска влада, не прифаќам; сакам ЕУ, бегам од ЕУ… Комуњариве сè ми осуетија. Мислам дека и...

Read more

ВАЖНО Е! Мирчевци да се пуштат на најјако

РИБАРО На брифинг со потесното раководство на вмровците, Мицкоски видно задоволен од последните случувања, издал упатство да се започне со медиумска офанзива што ќе резултира со предизборни меѓуетнички тензии, дознава...

Read more
Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER