fbpx

ВОЈНА ВО УКРАИНА

МНР на Украина: Уште едно злосторство, незаконски обид на Русија да ја преземе контролата врз нуклеарната централа Запорижја

Долгиот список на злосторства и груби прекршувања на меѓународното право од страна на Русија од почетокот на нејзината агресија од големи размери врз Украина, денес е дополнет со уште едно...

Read more

Јермак за гранатирањето на Запорижја: Руските терористи можат да се борат само со цивили (ВИДЕО)

Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот претседател, во објава на Телеграм го коментираше ракетниот напад врз станбените згради во Запорижја, нагласувајќи дека руските терористи се способни да се борат...

Read more

Воена мапа: Офанзивата напредува, украинските сили преминаа во Луганската област северозападно од Кремина

Воената мапа на Украина на полноќ, 6 октомври, покажува понатамошно напредување на воените сили на Украина. Според извештаите од боиштата, украинските сили напредуват на северо-истокот и на југот на фронтот,...

Read more

Дали Илон Маск ќе гласа за моите предлози за мир меѓу Украина и агресорите?

Колаж: Илон Маск на Марс

ЏАБИР ДЕРАЛА Мултимилијардерот Илон Маск се „прослави“ со својот Твит во кој „мудро“ и „непристрасно“ ја претстави својата „визија“ за мир меѓу Русија и Украина. Неговото „височество“ на својот твит...

Read more

Казахстан го игнорираше барањето на Русија за протерување на украинскиот амбасадор

FILE PHOTO: People walk past a gaint Kazakhstan flag in Astana, Kazakhstan March 5, 2019.  REUTERS/Pavel Mikheyev/File Photo

Властите во Казахстан денеска го отфрлија барањето на Русија за протерување на амбасадорот на Украина поради неговите коментари за убиствата на Руси и ја прекорија Москва за, како што велат,...

Read more

Гувернерот Гаидаи официјално го објави почетокот на деокупацијата на регионот Луганск

Деокупацијата на регионот Луганск започна, неколку населени места во регионот се веќе ослободени од руската армија, објави на Телеграм Серхи Гајдаи, шеф на Регионалната воена управа на Луганск, пренесува Укринформ....

Read more

Форбс: Околу 700.000 граѓани ја напуштиле Русија од прогласувањето на „делумната“ мобилизација

Околу 700.000 луѓе ја напуштиле Руската Федерација од „делумната“мобилизација објавена на 21 септември, пишува порталот Форбс на руски јазик, додека други извори ја наведуваат бројката уште поголема, околу милион. Форбс...

Read more

Зеленски: Украинската армија изведува прилично брз и моќен напредок на југот на нашата земја

Украинската армија изведува прилично брзо и моќно напредување на југот на земјата како дел од сегашната одбранбена операција, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во ново видео обраќање. Украинската армија изведува...

Read more

Еден цивил е убиен во руското гранатирање на регионот Доњецк, пронајдени четири тела на цивили при ексхумација во ослободениот Свјатохирск

Еден цивил е убиен во руското гранатирање на регионот Доњецк во изминатиот ден. Покрај тоа, четири тела на цивили беа пронајдени за време на процедурите за ексхумација во ослободениот град...

Read more
Page 1 of 256 1 2 256

CIVILMEDIA NEWSLETTER