fbpx

ВОЈНА ПРОТИВ УКРАИНА

Руските војници приземјиле украински „камикази“ дрон, загинале кога експлодирал додека се сликале со трофејот 

Додека руските војници го проверувале заробеното украинско беспилотно летало што го заплениле истото експлодирало при што разнело и убило некои од нив. Дронот бил модел на „камикази“ - дронови со...

Read more

Зеленски: Украинските одбранбени сили напредуваат во правец на Доњецк

НА ФРОНТОТ Наемните војници земаат плата од 1.500 – 2.00 долари, плус додатоци.

Според претседателот на Украина, Володимир Зеленски, украинските одбранбени сили напредуваат во правец на Доњецк. Зеленски веста ја објави на  Tелеграм по состанокот на конференцијата со воени претставници, пренесува Укринформ. „Слушнав извештаи...

Read more

Шевченко стана надворешен советник на Зеленски

Андриј Шевченко сликан во Бородјанка, град на околу 40 милји северно од Киев, а резултатите од руското бомбардирање видливи во становите зад него. Фотографија: Андриј Јушчак/UNITED24

Поранешната украинска фудбалска ѕвезда Андриј Шевченко стана надворешен советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, јавуваат украинските медиуми. Претседателот Зеленски на 26 септември го објави указот за назначување на Шевченко за...

Read more

Амбасадорката Дир: Зеленски го потпиша указот со кој на Џабир Дерала му се доделува Орден за заслуги

Пред почетокот на конференцијата „Украина, година на хероизмот“, амбасадорката Лариса Дир и Џабир Дерала, 24 февруари 2023

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го потпиша Указот со кој на водечкиот македонски новинар Џабир Дерала му се доделува државната награда Орден за заслуги, објави украинската амбасадорка во Скопје, Лариса...

Read more

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Read more

Задорожњук до Дерала и Петровска за одликувањата од Зеленски: Без двоумење, смело и одлучно ѝ помогнаа на Украина да опстане

Поранешната амбасадорка на Украина во Скопје, Наталија Задорожњук, преку емотивна објава на Фејсбук на македонски и украински јазик, на новинарот Џабир Дерала и министерката за одбрана Славјанка Петровска им честита...

Read more

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Соочена со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и соочени со се поуспешните украинските напади врз стратешката руска  воена инстратуктура во позадината на линијата на фронтот,...

Read more

Јурова: Русија се бори со оружје во Украина, а со зборови во остатокот од светот

Foto: European Newsroom

Русија се бори со оружје во Украина, а со зборови - во остатокот од светот, изјави денеска потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова. Таа рече дека големите онлајн платформи се...

Read more

Орден за заслуги

Од конференцијата „Украина, година на хероизмот“, Дом на Армијата, Скопје, 24 февруари 2023 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

ЏАБИР ДЕРАЛА Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, со УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №556/2023, ми додели орден за заслуги. Веста за ова ја добив точно напладне, на 25 септември. Не знам колку...

Read more

Украина нападната од Русија со 38 беспилотни летала, 26 се соборени

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Русија синоќа ја нападна Украина со 38 беспилотни летала „Шахед“, соопшти денеска украинското воздухопловство, наведувајќи дека биле соборени 26 дронови. „Регистрирано е дека се испратени 38 беспилотни летала „Шахед““, се...

Read more
Page 1 of 406 1 2 406

CIVIL MEDIA NEWSLETTER