fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху
Фото: МИА архива
Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Амб. Дир: Кримските Татари продолжуваат да трпат репресии од окупаторот рф

Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

На 815-от ден од целосната руска воена агресија против Украина, се одбележува Ден на паметење на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ. По тој повод, амбасадорката на Украина, Лариса Дир,...

Read more

Паметење на жртвите од геноцид врз кримско-татарскиот народ: Идеолошките наследници на руските тоталитарни режими го вратија ужасот на украинска почва

„Возот на смртта“ -
слика од кримско- татарскиот уметник Рустем Еминов, Узбекистан, изработена во 1996-1997 година, посветена на страдањата при депортацијата на Кримските Татари во 1944 година

18 мај е Ден на паметење на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ. Како резултат на присилната депортација, повеќе од 190 илјади Кримски Татари ги загубија домовите, татковината, роднините, а...

Read more

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање воени инструктори во Украина за обука на украинските сили

Фото: АТА

НАТО може да испрати воени инструктори во Украина за „брза“ и „квалитетна“ подготовка на украинските сили кои треба да ја одбијат руската офанзива ова лето, објави „Њујорк тајмс“. Според нив,...

Read more

(ВИДЕО) Запалено складиште за муниција на рускиот воен аеродром на Крим, пожар во рафинерија во Краснодар по напад со дрон

Фото: Скриншот

Главното ракетно и артилериско складиште на рускиот воен аеродром Белбек во близина на окупираниот Севастопол било оштетено вечерта на 15 мај, соопшти партизанската група Атеш од привремено окупираниот Крим. Телеграм...

Read more

(ВИДЕО) Неконтролиран руски ракетен напад од пат полн со цивилни возила; Русите стравуваат од одмазда

Во ова видео, неконтролиран ракетен напад од руска територија е насочен кон Харкив, Украина. MLRS (Multiple Launch Rocket System) GRAD нагло го прекинува густиот цивилен сообраќај и почнува да истрелува...

Read more

Темпото на руските офанзивни операции во северната Харкивската област продолжува да се намалува, одбиени 30 руски напади во јужниот одбрамбен сектор 

Фото: Твитер

Руските сили напреднаа не повеќе од осум километри од меѓународната граница во северниот регион Харков и се чини дека во моментов имаат приоритет на создавање „тампон зона“, соопшти Институтот за...

Read more

Блинкен ја свиреше на гитара „Rockin’ in the Free World“ во бар во Кијив, на руските пропагандисти не им се допадна песната

Фото: Скриншот

Вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен ненајавено пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот го усвои долго одложуваниот пакет воена помош од...

Read more

Украина ги одби обидите на Русија да ги пробие одбранбените линии на исток, украинските сили ги вратија загубените позиции во секторот Купијанск, во тек се борби во Лукјанци, Вовчанск

Фото: Укринформ

Ситуацијата на фронтот во областа Лукјанци и Вовчанск во регионот Харкив останува тешка, но под контрола на Украина, вели Назар Волошин, портпарол на Групацијата на војници Хортица, кој зборуваше во...

Read more

Буданов: Стабилизирана ситуацијата со руската офанзива на регионот Харкив, агресорите подготвуваат офанзива кон градот Суми

Фото: Укринформ

Ситуацијата со руската инвазија на регионот Харкив е стабилизирана, изјави Кирило Буданов, шеф на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, пренесува Укринформ. „Моментално е во тек фазата на...

Read more
Page 2 of 495 1 2 3 495

CIVIL MEDIA NEWSLETTER