fbpx

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Громада Українців імені Лесі Українки висловлює протест у зв’язку з візитом с.лаврова до Скоп’є для участі в засіданні на рівні міністрів закордонних справ ОБСЄ

«Громада Українців у Республіці Північна Македонія ім.Лесі Українки висловлює рішучий протест у зв’язку з запланованим візитом до країни міністра закордонних справ російської федерації Сергія Лаврова, який планує взяти участь у...

Read more

„Лесја Украинка“ со реакција за учеството на Лавров на Министерскиот совет на Нато во Скопје

Здружението на Украинци во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“, по најавата дека на Министерскиот совет на НАТО ќе учествува и министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, преку...

Read more

Украинската амбасада со благодарност до Северна Македонија за напорите за спротивставување на руската агресија врз Украина

Украина високо ги цени напорите на Северна Македонија  како претседавач со ОБСЕ во 2023 година, како и на шефот на дипломатијата  Бујар Османи лично, напишаа од Украинската амбасада на X....

Read more

Покрај Украина, и Естонија, Летонија и Литванија најавија дека нема да присуствуваат на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Естонија, Летонија и Литванија соопштија дека ќе го бојкотираат Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, доколку присуствува и рускиот министер за надворешни работи...

Read more

Портпарол на МНР на Украина, Николенко: Делегацијата на Украина нема да учествува на министерскиот состанок на ОБСЕ на ниво на министер за надворешни работи

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина, Олег Николенко денеска соопшти дека Украина нема да учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје. Како причина го наведе присуството на...

Read more

ПРЕСЕДАН: Првата земја членка на НАТО што му дозволи посета на Лавров по руската агресија врз Украина, е Северна Македонија

Фото: МИА

Во контекст на сега веќе извесното доаѓање на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во Северна Македонија на Самитот на ОБСЕ (останува уште официјална потврда од македонското МНР откако...

Read more

И покрај огромните жртви, сепак вредеше ризичната одлука на Украина да го брани Бахмут од масивните руски напади

Фото: Укринформ

Одговор на сомнежите кои се појавија во јавноста за успешноста на украинската контраофанзива и полемиките за можностите на украинската војска за понатамошна реализација на поставените цели за деокупација на привремено...

Read more

Британското разузнавање: Во последните шест недели Русија ги претрпе најголемите загуби од почетокот на војната

Фото: Укринформ

Изминатите шест недели беа одбележани со некои од најголемите загуби на Русија од почетокот на војната во Украина, објави британското Министерство за одбрана на социјалната мрежа Икс повикувајќи се наподатоците...

Read more

Блинкен ќе се заблагодари за лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

Antony Blinken Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје каде ќе зборува за главната улога на Организацијата во промоција на продлабочената безбедност во регионот...

Read more

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ (Скопје) се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина. Амбасадата на Украина и украинската заедница во Северна Македонија го почитуваа споменот...

Read more
Page 2 of 429 1 2 3 429

CIVIL MEDIA NEWSLETTER