fbpx

ВОЈНА ПРОТИВ УКРАИНА

Амбасадорката Дир: Зеленски го потпиша указот со кој на Џабир Дерала му се доделува Орден за заслуги

Пред почетокот на конференцијата „Украина, година на хероизмот“, амбасадорката Лариса Дир и Џабир Дерала, 24 февруари 2023

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го потпиша Указот со кој на водечкиот македонски новинар Џабир Дерала му се доделува државната награда Орден за заслуги, објави украинската амбасадорка во Скопје, Лариса...

Read more

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Read more

Задорожњук до Дерала и Петровска за одликувањата од Зеленски: Без двоумење, смело и одлучно ѝ помогнаа на Украина да опстане

Поранешната амбасадорка на Украина во Скопје, Наталија Задорожњук, преку емотивна објава на Фејсбук на македонски и украински јазик, на новинарот Џабир Дерала и министерката за одбрана Славјанка Петровска им честита...

Read more

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Соочена со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и соочени со се поуспешните украинските напади врз стратешката руска  воена инстратуктура во позадината на линијата на фронтот,...

Read more

Јурова: Русија се бори со оружје во Украина, а со зборови во остатокот од светот

Foto: European Newsroom

Русија се бори со оружје во Украина, а со зборови - во остатокот од светот, изјави денеска потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова. Таа рече дека големите онлајн платформи се...

Read more

Орден за заслуги

Од конференцијата „Украина, година на хероизмот“, Дом на Армијата, Скопје, 24 февруари 2023 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

ЏАБИР ДЕРАЛА Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, со УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №556/2023, ми додели орден за заслуги. Веста за ова ја добив точно напладне, на 25 септември. Не знам колку...

Read more

Украина нападната од Русија со 38 беспилотни летала, 26 се соборени

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Русија синоќа ја нападна Украина со 38 беспилотни летала „Шахед“, соопшти денеска украинското воздухопловство, наведувајќи дека биле соборени 26 дронови. „Регистрирано е дека се испратени 38 беспилотни летала „Шахед““, се...

Read more

Истрага на ОН: Русија измачувала украински жртви до смрт

Јасминка Џумхур, Ерик Мозе и Пабло де Грајф, членови на Независната меѓународна истражна комисија за Украина, присуствуваа на прес-конференција во Обединетите нации во Женева, Швајцарија, 23 септември 2022 година. Photo: REUTERS

Руските окупатори ги мачеле Украинците толку брутално што некои од нивните жртви ги загубиле животите, а семејствата ги принудувале да слушаат додека силуваат жени од соседството, соопштија денеска членови на...

Read more

Дир: Зеленски ќе и ја додели наградата „Орден на принцезата Олга“ на министерката Славјанка Петровска

Министерка за Одбрана, Славјанка Петровска на конференцијата Украина – година на хероизмот“/

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе и ја додели на македонската министерка за одбрана Славјанка Петровска државната награда на Украина - „Орден на принцезата Олга“, објави украинската амбасадорка Лариса Дир на...

Read more

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, му додели орден за заслуги на Џабир Дерала, меѓу одликуваните се и Јенс Столтенберг, Ален Делон и Кетрин Денев

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, со Указот број 556/2023 го одликува Џабир Дерала со орден за заслуги, соопшти ЦИВИЛ денеска. Со истиот Указ, со орден за заслуги се одликувани и...

Read more
Page 3 of 408 1 2 3 4 408

CIVIL MEDIA NEWSLETTER