fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

КОНФЛИКТИ

Блинкен: САД не се дел од никакви офанзивни операции

Фото: U.S. Embassy North Maceonia

Соединетите Држави не биле вклучени во никакви офанзивни операции, изјави државниот секретар Антони Блинкен, откако американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека Израел извршил напад врз Иран. „Она на што...

Read more

Фотографија со Палестинка која ја држи мртвата внука во прегратка ја доби наградата World Press Photo 2024

Фотографот на Ројтерс, Мохамед Салем ја освои престижната годишна награда World Photo Press 2024 за фотографијата на Палестинка која ja во прегратки својата петгодишна внука во болничка мртовечница во Појасот...

Read more

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Фото: Х

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток. „Апсолутно е неопходно регионот да остане...

Read more

Израел го нападна југот на Сирија

Израелските сили рано утрово ја нападнаа позицијата на сириската армија на југот на Сирија, соопшти сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. „Израелските напади беа насочени кон радарите...

Read more

Експлозии во Иран, медиумите јавуваат за израелски напади

Иранските државни медиуми утрово објавија за експлозии во центарот на Исфахан  додека американските медиуми цитираа официјални лица кои тврдат дека Израел извршил одмазднички напади врз својот главен ривал. Системите за...

Read more

САД ставија вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во Обединетите нации

Фото: МИА архива

Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за „државата Палестина да биде прифатена како членка на Обединетите нации“. Нацрт-резолуцијата претставена од Алжир, која „препорачува...

Read more

„Но, во Израел…“ ирански проектили и руска пропаганда

Фото: Укринформ

Големиот ирански напад, извршен во ноќта на 14 април, жестоко се дискутира во украинското општество, објави Укринформ. Украинците, кои страдаат од руското масовно гранатирање повеќе од две години, не треба...

Read more

Израел ќе се брани, вели Нетанјаху, додека Западот повикува на воздржаност

Бенјамин Нетанјаху

Израел ќе донесе одлуки за тоа како да се брани, изјави премиерот Бенјамин Нетанјаху, додека западните земји повикаа на воздржаност во однос на нападите од Иран, пренесува Ројтерс. Соединетите Американски...

Read more

Борел: Да не дозволиме „да се игра шах“ на Блискиот Исток, да го отргнеме регионот од работ на амбисот

Шефовите на дипломатии на ЕУ заземаа цврст став со барање до сите страни на Блискиот Исток да покажат воздржаност по последните случувања од изминатиот викенд и да не дозволат регионот...

Read more
Page 1 of 33 1 2 33

CIVIL MEDIA NEWSLETTER