fbpx

Селами: Потребен е здружен пристап против криминалот а не да се мери кој етникум е помалку или повеќе криминализиран

Според првични информации од случајот со онкологија, мајндмастер на криминалната група е Македонец а негов прв асистент е Албанец. Би требало да е небитен етничкиот аспект бидејќи се работи за...

Read more

Маричиќ за ЦИВИЛ МЕДИА: Дезинформациите внесуваат поделби, недоверба и паника меѓу граѓаните, се спротивставуваме со проактивност, отвореност и транспарентност

ЦИВИЛ МЕДИА направи опширно интервју со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на 17 август, во кое стана збор за клучните теми и политички процеси поврзани со македонскиот пат кон...

Read more

Интервју на ЦИВИЛ МЕДИА со вицепремиерот Маричиќ: Сѐ што треба да знаете за ЕУ интеграцискиот процес на едно место

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, е еден од клучните луѓе кои го туркаат процесот за интеграција во ЕУ. Тој, во обемно интервју за ЦИВИЛ МЕДИА, открива детали за процесот што се...

Read more

Костовски: Пензионерите молчеа кога груевизмот ги манипулираше, а сега „свират“ под диригентската палка на партиските улични емисари, токму кога системот – функционира!

ВО ЛАДОВИНАТА НА ПАРКОТ Некои новинари ова го нарекуваат пензионерски бунт

Пензионерите како гости на сите наши информативни емисии на обединетите телевизии на опозицијата, сигурно имаат форми на амнезија, пишува Љубомир Костовски во анализата за ЦИВИЛ Медиа, под наслов „Пензиите како...

Read more

(РЕПРИНТ, 6 август 2020) Слободен печат за ЦИВИЛ: Борбата против лажните вести и говорот на омраза продолжува и по изборите (ФОТО)

Претставници на ЦИВИЛ и неколку редакции на интернет медиуми во просториите на Слободен печат, 6 август 2020 (Фото: Слободен печат/Драган Митрески)

Во контекст на континуираните заложби и напори да се откријат и разобличат дезинформациите и говорот на омразата во јавната комуникација, и да потсети на потребата од соработка и меѓусебна поддршка...

Read more

529-ти ден руска агресија: Ракетниот терор продолжува, 70 дронови и ракети лансирани против цивилни цели во Украина, доцнењето на помошта за противвоздушна одбрана одзема животи

Остатоци од руски проектили

Денеска е 529-ти ден од почетокот на целосната руска воена агресија против Украина. Во текот на изминатата ноќ, продолжи рускиот ракетен терор врз цивилни цели и ги загрози животите на...

Read more

Медиумско слепило, Камчев, руска нуклеарна закана, зелено-патриотски игри, избори и уставни измени

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА Костовски, во анализата за ЦИВИЛ Медиа, добро забележа дека големата вест за „поцрнувањето“ на Камчев во голем дел од македонските медиуми остана, практично, невидлива. Медиумското слепило за главните...

Read more

Кои се трите главни поенти во интервјуто на Таравари за ЦИВИЛ Медиа

д-р Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар

Лидерот на Алијансата за Албанците (АА), Др.Арбен Таравари, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, сподели повеќе ставови за политичкитиот амбиент во земјава.  Издвојуваме три поенти од ова интервју:  1. Таравари: Алијанса е...

Read more

Петровска: „Вагнер“ не е присутен на Балканот во земјите кои се членки на НАТО

Фото: Фејсбук

Од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа, македонската министерка за одбрана, Славјанка Петровска со сигурност потврди дека озлогласената платеничка група „Вагнер“ не дејствува во земјите...

Read more
Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER