fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

Костовски: Македонските национални телевизии – зона на еднонасочна идеолошка радијација

Македонските национални телевизии

„Во зоната на идеолошката радијација, телевизиите просто ги распостилаат своите капацитети и слепо се држат до директивите на еден политички штаб. Тоа се прави толку долго, без оглед на моменталната...

Read more

Откако кариерата му тргна по надолна линија, поранешната холивудска ѕвезда Стивен Сигал се декларира како „милион проценти“ Русин

Фото: Твитер

Во контекст на опширниот осврт на  Цивил Медиа за тоа зошто дискредитираните Американци се впуштаат во улога на пропагандисти на озлогласени диктатори, како еден од поистакнатите примери на дискредитираните Американци кои...

Read more

Оливер Стоун, путиновиот Рифенштал

Фото: IMDB

Терминот „танки“ (tankie) е левичарска политичка навреда за комунист кој го брани сталинизмот или поддржува авторитарни или милитаристички, антикапиталистички режими, и е познат на секој со извесно познавање на политиката на...

Read more

Костовски: Македонските „објективни“ телевизии и случајот ТЕ-ТО

„Постоеше еден проект во времето на Груевски, со прашање за сопственоста замаглено до крајност. Се велеше дека инвеститорот е Русин, кој стопанисуваше со нашиот и онака редуциран гас што пристигнуваше...

Read more

Костовски: Единствена национална телевизија со странска инвестиција беше А1

А1

„Земјата има 40 телевизии и нешто на 60 радио станици! Колку само за потсетување, без да навлегуваме во детали што се горе-долу познати, телевизиите со национална фреквенција беа поделени на...

Read more

Институционалното кршење на темелните права на сите граѓани е натпартиска навика

DeepAI

Од МВР информираат дека возачките дозволи од 00 часот на 13 февруари 2024 година ќе важат само со името Република Северна Македонија. Дали народов беше предупреден за ова, како за...

Read more

Унгарскиот лидер на екстремната десница повика на заземање на украинската област Закарпатија доколку Русија победи во војната

Русија уште пред целосната воена инвазија, ја предложи идејата за „поделена Украина“ меѓу Русија и Западот. Рускиот претседател Владимир Путин и другите високи руски функционери собрани околу него, повторно го...

Read more

Романскиот екстремно десничарски лидер полага право на украинските региони и Молдавија

Фото: Ilona Andrei / G4Media

Руската ултранационалистичка рамка на концептот на рускиот свет (Руски Мир) се чини дека доби на сила меѓу националистичките европски фракции како што се применува на нивните националистички идеологии, а актерите...

Read more

Поранешниот портпарол на УНРВА, Крис Ганис: Порака до арапскиот свет, особено до Заливот, каде сте?

Во контекст на кратење на финансирањето од неколку земји за Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), која се смета за спас за два милиони луѓе во опколената енклава,...

Read more
Page 2 of 18 1 2 3 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER