fbpx
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА

МРЕЖА

Амбасадорката Дир: Започнуваат преговорите за пристапување на Украина во ЕУ, 14-от пакет санкции на ЕУ треба да помогне во исцрпувањето на воената економија на Кремљ

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир која на социјалните мрежи води своевиден дневник на случувањата во Украина за време на целосната и неиспровоцирана руска воена агресија, на 853 ден од...

Read more

Украинската амбасадорка Дир за мировниот самит: Високо го цениме учеството и поддршката на Претседателката на Северна Македонија

По повод успешното усвојување на заедничкото коминике за мир за Украина што го поддржаа осумдесет земји во светот, украинската амбасадорка во Северна Македонија, Лариса Дир, на социјалните мрежи сподели линк...

Read more

Амбасадорката Дир: Украина започна истраги за 132.780 руски воени злосторства, вклучувајќи убиства на 548 деца

Фото: Фејсбук

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир која на социјалните мрежи води своевиден дневник на случувањата во Украина за време на целосната и неиспровоцирана руска воена агресија, на 826 ден од...

Read more

Путин – Си Џинпинг: Тајни зделки за оружје и неуспешни договори – што навистина е договорено и што значи тоа за иднината

Михаил Ходорковски, руски дисидент, опозициски лидер, реформатор, поранешен политички затвореник (2003–2013), со децениско искуство во спротивставување на режимот на Путин, преку серија објави на социјалната мрежа Х објаснува како течела...

Read more

Амб. Дир: Кримските Татари продолжуваат да трпат репресии од окупаторот рф

Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

На 815-от ден од целосната руска воена агресија против Украина, се одбележува Ден на паметење на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ. По тој повод, амбасадорката на Украина, Лариса Дир,...

Read more

Кога може САД и Обама, може и Северна Македонија и Силјановска

Министерот за правда, Кренар Лога осврнувајќи се на заклетвата на претседателката Гордана Силјановска Давкова  на својот фејзбук профил сподели видео од првата заклетва на Барак Обама која не одела според...

Read more

Сафади: Нетанјаху мора да се соочи со реални последици

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху мора да се соочи со вистински последици, изјави јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади и побара „итна и силна акција“ од Советот за безбедност на...

Read more

Амбасадорката Дир: Руското зло не престанува ни за Велигден, “бранителите на православието” ја гранатираа катедралата “Свето Преображение” во Никопољ

Фото: Скриншот

Украинската Амбасадорка во земјава, Лариса Дир, објави на твитер вознемирувачки фотографии од гранатирањето на православната катедрала "Свето Преображение " во Никопољ од страна на руските агресори "803.руското зло ниту во...

Read more

Агелер:Граѓаните да го изберат кандидатот што ги одразува нивните соништа за иднината

АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Северна Македонија Анџела Агелер на официјалниот фејсбук профил на Амбасадата упати порака до граѓаните на Република Северна Македонија  да излезат на гласање. Фото: Принт...

Read more

Дир: Благодарни сме ѝ на Северна Македонија за учеството на вториот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир

Украинската амбасадорка во Северна Македонија Лариса Дир изрази благодарност кон на нашата држава за учеството на вториот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украински деца преку платформата Х. Таа...

Read more
Page 1 of 30 1 2 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER