fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

МЕДИУМИ

Хомофобија и говор на омраза од Кремљ против Евровизија, се придружи и дел од македонските медиуми

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Овогодинешниот Избор за песна на Евровизија во Малме повторно предизвика бура од реакции и говор на омраза насочена кон припадниците на ЛГБТ заедницата и нивните права, во што...

Read more

Блинкен ја свиреше на гитара „Rockin’ in the Free World“ во бар во Кијив, на руските пропагандисти не им се допадна песната

Фото: Скриншот

Вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен ненајавено пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот го усвои долго одложуваниот пакет воена помош од...

Read more

Мишев: Иако Македонија забрани руски мрежи, дезинформациите доаѓаат преку српските медиуми

„Македонија како дел од западната алијанса ги забрани РТ, Спутник и слични руски мрежи во Македонија, но ефектот од тоа е 0, бидејќи македонските медиуми комотно ги пренесуваат овие руски...

Read more

Муратов и Мишев на Слободна ТВ: Добро спакуваните лаги и дезинформации сè повеќе делуваат кај младите

Гости на Слободна Телевизија на Слободен печат во ко-продукција со ЦИВИЛ, беа уредниците на ЦИВИЛ Медиа, Драган Мишев и Дехран Муратов. Повод на гостувањето беше тоа што ЦИВИЛ скоро четврт...

Read more

Хамас го шпионира сопствениот народ во Газа за да ги задуши неистомислениците

Лидерот на Хамас, Јехиа Синвар на вежба на полициските сили во Газа 2011 година. Фото: Хади Мохамад / Wikimedia commons

Терористичката група Хамас со помош на тајната полиција во Појасот Газа со години ги шпионира палестинските цивили со цел да го уништи секое противење на тврдокорното владеење на групата над...

Read more

 Меѓународни групи за слобода на медиумите ги повикаа Тошковски и Мицкоски да престанат со малтретирањето на новинарот Фуркан Салиу

Апсење на новинарот Фуркан Салиу, Коњаре, 7 април 2024

Неколку меѓународни организации за слобода на медиумите и слободата на изразување, во отвореното писмо до  министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпишано од...

Read more

Портпаролката на руското МНР, Захарова, неформална шефица на неколку македонски портали за ширење руска пропаганда

ДРАГАН МИШЕВ во соработка со Мониторинг тимот на Цивил УСЛОВ НА ЗАХАРОВА ЗА „МИРОВНАТА ФОРМУЛА“ Западот да престане да испорачува оружје за Украина; ЗАХАРОВА СЕ ЗАКАНИЛА НА БРИТАНИЈА: „Запомнете дека имаме...

Read more

АВМУ: Од полноќ изборен молк, престанува медиумското претставување на учесниците во изборната кампања

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк за претседателските и за парламентарните избори, кој ќе трае до 19 часот на 8 мај. За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат...

Read more

Над 30 претставници на украинските медиуми остануваат во руско заробеништво

Светот вчера го одбележа денот на слободата на печатот, а во Русија се уште 32 претставника на украинските медиуми остануваат во заробеништво. Во тек се преговори за што поскоро нивно...

Read more
Page 1 of 123 1 2 123

CIVIL MEDIA NEWSLETTER