fbpx

МЕДИУМИ

Албански медиуми: Во Приштина сенароден протест за безбедноста на жените; нема консензус за Заедницата; почина големиот албански уметник Мируш Кабаши

Во Приштина денеска ќе се одржат протести за соодветно третирање на фемицидот и родовото насилство. Ова  е еден од многубројните протести во Косово преку кој општеството го искажува своето незадоволство...

Read more

Всевиов од Талин: Присуството на Лавров не обезбеди никакви придобивки, не сакавме да учествуваме во таков циркус

Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Во рамки на програмата „ Seeing is Believing“ за градење на јавното разбирање за НАТО и отпорноста на Балканот, група новинари од Северна Македонија и Црна Гора престојуваат во Талин,...

Read more

Албански медиуми: Продолжуваат немирите во албанското собрание; 111 години вооружени сили на Албанија; Специјалното обвинителство ги ограничи контактите и комуникациите на Тачи, Весели и Селими

Во албанското собрание опозицијата и денеска продолжи со тензии, опозициските пратеници се судрија со гардата на влезот на Собранието, а тензиите се зголемија со почетокот на пленарната седница во 10...

Read more

Евроатланските земји го декласираа преставникот на воениот агресор Русија на 30. Самит на ОБСЕ во Скопје!

Западната дипломатија триумфираше на Самитот на земјите-членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) што се одржа во Скопје, велат поранешни дипломати за „Фронтлајн“, нагласувајќи ја осудата и...

Read more

Градоначалничката Арсовска не одговара на новинарски прашања, но сепак се заканува со тужби за новинари

Градоначалничката Данела Арсовска не одговара на новинарски прашања, но сепак се заканува со тужби за новинари и се обидува да го наруши угледот на порталот Градска.мк користејќи речник кој не...

Read more

Оставете го Лавров на мира!

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, во моментот кога вели "Leave me alone" на самитот на ОБСЕ во Скопје, 2023 (фото извор: скриншот од видео)

ЏАБИР ДЕРАЛА Доаѓањето на рускиот шеф на дипломатијата на самитот на ОБСЕ во Скопје беше успешно на повеќе начини. Во што се состои успехот на Сергеј Лавров? Човекот, кој на...

Read more

На маргините на ОБСЕ Самитот усвоена заедничка изјава за безбедност на новинарките

Вкупно 46 од 57 земји членки на ОБСЕ се согласија на заедничка изјава за безбедност на новинарки во која стои дека како приоритет ќе биде ставено клучното прашање за безбедноста...

Read more

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Соња Танеска, новинарка: Вистинска привилегија е да се биде ЦИВИЛ, да се биде храбар и гласен

Дваесет и четири години за ЦИВИЛ, една година за мене како мал дел од ЦивилМедиа. Од првиот ден кога стапнав во просториите на „Максим Горки“ се чувствував како да сум...

Read more

Албански медиуми: Шефот на косовскиот претседателски кабинет даде оставка; правда и нестигматизација за мажите жртви на сексуално насилство за време на војната во Косово; паѓа ветото на Грција за Албанија

Шефот на кабинетот на претседателката Вјоса Османи, Блерим Вела, поднесе оставка од функцијата, соопштија од косовското претседателство. Повеќето сексуално злоупотребувани мажи  за време на војната во Косово досега немале храброст...

Read more

Регулаторни киднапери

Емилија Целакоска

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА По правилата на новиов гужван век, да сокриеш тајна е најдобро ако им ја тутнеш на сите да им маршира пред нос, но сепак да е невидлива. Не...

Read more
Page 1 of 102 1 2 102

CIVIL MEDIA NEWSLETTER