fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

МРЕЖА

Маричиќ: Денес е Фуркан утре може да кој било друг, режим никогаш повеќе!

Денес е Фуркан, утре може да е било кој друг, слободата мора да ја чуваме, режим никогаш повеќе, слободата е наша неотуѓива правдина напиша на социјалните мрежи вицепремиерот за европски...

Read more

Дир: 746. ден од војната во Украина, државата-терорист рф изврши 95 воздушни напади, на Украина критично ѝ треба снабдување со оружје и муниција

Фото: Х профилот на амбасадорката Дир

Амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија во своја објава на Х напиша дека на 746. ден од војната во Украина, државата-терорист рф изврши 5 ракетни и 95 воздушни напади,...

Read more

Амб. Дир: Украинските жени лекуваат, подучуваат, волонтираат, спасуваат, херојски ја бранат нашата Украина

На Денот на жената, 8 Март, 744-от ден од руската брутална агресија, Амбасадорката на Украина, Лариса Дир напиша: Украинските жени лекуваат, подучуваат, волонтираат, спасуваат, херојски ги бранат своите семејства и...

Read more

Борел: Неопходно е да се изврши притисок врз Израел да дозволи пристап до хуманитарната помош во Газа

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска изјави дека е неопходно да се изврши притисок врз израелската влада за да се овозможи непречен пристап до...

Read more

Столтенберг: Знамето на Шведска во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето на НАТО во Брисел

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Знамето на Шведска, која од денеска стана полноправна членка на НАТО, во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето на Алијансата во Брисел. Ова го соопшти генералниот секретар на Пактот, Јенс...

Read more

Пендаровски: Во рекордно време, за неполни пет часа собрани се 10.000 граѓански потписи за поддршка на мојата кандидатурата за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски во своја објава на Фејсбук соопшти дека во рекордно време, за неполни пет часа собрани се 10.000 граѓански потписи за поддршка на неговата кандидатурата за втор мандат....

Read more

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

„Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија за цела 2023 година. Според Народната...

Read more

Јовановски: Огромно мнозинство од ВМРО-ДПМНЕ е про-руски ориентирано, по доаѓањето на власт тоа ќе се види и кај раководството

Фото: Фејбук профилот на Зоран Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ

„Мислам дека на сите ви е веќе јасно дека огромно мнозинството од членството на ВМРО-ДПМНЕ е про-руски, словенофилски и суверенистички ориентирано, и непријателството со Русија им пречи“ пишува на социјалните...

Read more

Средба на Пендаровски, Зеленски и Рама на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана

Фото: Фејсбук

Македонскиот претседател Стево Пендаровски присуствува на Самитот Украина – Југоисточна Европа, во Тирана, Република Албанија, каде имаше средба со домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Целосна...

Read more

Битиќи до Славески: Реалниот раст на платите до 2006 до 2016 година беше 11,2%, ние за шест години ги зголемивме за 21,3%

По конструктивна дискусија од страна на претставниците на синдикатите во однос на предлогот, се донесе заклучок  синдикалните организации да го разгледаат предлогот и да достават забелешки или нови предлози до Министерството за труд и социјална политика.

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи во своја објава на Фејсбук му одговори на Трајко Славески од ВМРО-ДПМНЕ, откако тој на социјалните мрежи порача дека растот на платите во последните...

Read more
Page 2 of 29 1 2 3 29

CIVIL MEDIA NEWSLETTER