fbpx

МРЕЖА

Целакоска: Време е да се прочита како било, а како е сега Кривичниот законик

Емилија Целакоска

Професорката Емилија Целакоска во објава на Фејсбук прави компарација „пред” и „потоа”, како било, а како се сега законските решенија од Кривичниот законик. „Ако медиумите не ја НАДУЈАТ работата, па...

Read more

Леана Тачи: Срамно и профитерски е да собирате партиски поени на ваков протест

Пејачката и активистка Леана Тачи вечерва на својот фејсбук-профил упати критика поради злоупотребата на протестот за скандалот со кражбата на лекови на Клиниката за Онкологија од страна на опозицијата, која...

Read more

Селами: Потребен е здружен пристап против криминалот а не да се мери кој етникум е помалку или повеќе криминализиран

Според првични информации од случајот со онкологија, мајндмастер на криминалната група е Македонец а негов прв асистент е Албанец. Би требало да е небитен етничкиот аспект бидејќи се работи за...

Read more

Богоев: Ако навистина се препродавале лекови и терапија за сметка на животите на тешко болни луѓе, тоа заслужува најстрога можна казна

Голем број реакции по новинарските откритија на Слободен печат за состојбите во скопска Онкологија беа објавени во медиумите и на социјалните мрежи. За жал, дел од објавите во медиумите и...

Read more

Стефан Васев: Целосно ги отфрлам лажните вести и невистините што се шират за наводната роднинска поврзаност со доктор Никола Васев

Стефан Васев, СДСМ

Стефан Васев од СДСМ даде изјава по повод невистинитите објави кои се шират на дел од порталите, меѓу кои и порталот Антропол,  дека поранешниот директор на Клиниката за Онкологија имал роднинска поврзаност...

Read more

Чупеска: ОЈО да води брза истрага и да информира, да не прогласуваме виновници од напред

Не стивнуваат реакциите поврзани со Клиниката за онкологија во Скопје. Дел од медиумите откриваат детали за злоупотребите во клиниката, но дел од нив објавуваат сензационалистички прилози. МВР беше меѓу првите...

Read more

Дунстерај

Ваков дунстерај на толкувања само кај нас е можен - ЕУ реформата значи не побавен туку побрз прием на нови членки, секако без можност за нивен глас по сите теми...

Read more

Колозова: Станува збор за секторски приод и нова методологија што допрва треба да се разработи, овде е мочуриште од дезинформации

Катерина Колозова

Универзитетската професорка, Катерина Колозова во објава на Фејсбук пишува за мочуриштето од дезинформации кое се појави во земјава по изјавата на Макрон за потребата Европа да се реформира. Ова не...

Read more

Маричиќ: ЕУ со нови држави членки до 2030, сами одлучуваме за следниот чекор

Европската Унија мора да е подготвена до 2030 за проширување, е пораката од претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел на отворањето на Бледскиот стратешки форум. 2030 е годината која и...

Read more

Османи: Владата останува максимално посветена во реализација на полноправно членство до 2030 година, за стабилна и просперитетна иднина на нашите граѓани

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој заедно со премиерот Димитар Ковачевски и Вице-премиерот за европски прашања Бојан Маричиќ присуствуваше на билатералната средба што се одржа пред почетокот на Бледскиот стратешки...

Read more
Page 2 of 23 1 2 3 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER