fbpx

МРЕЖА

Заев: 30 септември 2018 година е важен ден во современиот развој на Северна Македонија

Поранешниот премиер Зоран Заев во своја објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е важен ден во современиот развој на Северна Македонија. Тоа...

Read more

Адвокатот Стојковиќ: Нема шанси Радоичиќ ништо да направи без знаење и дозвола на Вучиќ

Фото: Вучиќ - Путин / East Journal

Меѓу напаѓачите на Косово бил и телохранителот на Александар Вулин, директор на Агенцијата за безбедност на Србија (БИА)! пишува адвокатот Чедомир Стојковиќ од  Групата Октомври – Слободарски сојуз за слободна...

Read more

Стојковиќ, претседател на „Слободен сојуз за слободна Србија“: Вучиќ знаел за вооружената група во Косово, сигурно познавал и некои од нејзините членови

„Ова количество оружје кое вчера беше запленето на Косово од напаѓачите, заедно со 20 џипови, немаше шанси да постои без знаење на Безбедносно-информативната агенција на Србија и самиот Александар Вучиќ....

Read more

Герашченко: Русија ја губи војната не само во стратешка, туку и во директна воена смисла

Русите, започнувајќи ја оваа војна, зборуваа за заземање на Кијив за два-три дена. Сега тие се навикнаа на напади со беспилотни летала во Москва и длабоко во Русија. Руската воздушна...

Read more

Лукароски: Ќе си ги покажат роговите сите оние што биле со СДСМ, или со Заев од личен интерес

Ацо Лукароски. Фото: лична архива

Активистот и аналитичар Ацо Лукароски, во објава на Фејсбук вели дека „Македонија е длабоко заглавена во жив песок. Сите обиди од актуелната власт да ја извлечат државата од тој жив песок засега...

Read more

Реџепи: За насилниците не важат етнички, национални или верски ограничувања!

Кога станува збор за злосторство од насилник, за насилство на поединец, не треба да се генерализира со обвинување на неговиот народ или етникум, пишува Јасмин Реџепи од Легис на својот...

Read more

Маричиќ: Меѓународниот ден на демократијата е повод да опстоиме во потрагата по демократски одговори на заканите во време на тензии и превирања

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ по повод 15 септември - Меѓународниот ден на демократијата посочува дека овој ден потсетува дека демократијата, владеењето на правото и почитувањето на човековите права...

Read more

Шкријељ до „шокираните“ доктори: Ете дошокирајте се после цела деценија

По повод манипулативните објави во одредени медиуми за „контроверзна“ содржина во прирачникот за образование за животни вештини за средно образование, со објава на Фејсбук се огласи пратеничката Санела Шкријељ.  За...

Read more

Целакоска: Време е да се прочита како било, а како е сега Кривичниот законик

Емилија Целакоска

Професорката Емилија Целакоска во објава на Фејсбук прави компарација „пред” и „потоа”, како било, а како се сега законските решенија од Кривичниот законик. „Ако медиумите не ја НАДУЈАТ работата, па...

Read more

Леана Тачи: Срамно и профитерски е да собирате партиски поени на ваков протест

Пејачката и активистка Леана Тачи вечерва на својот фејсбук-профил упати критика поради злоупотребата на протестот за скандалот со кражбата на лекови на Клиниката за Онкологија од страна на опозицијата, која...

Read more
Page 3 of 25 1 2 3 4 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER