fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Јавна благодарност

Џабир Дерала, ЦИВИЛ Прес центар, 3 мај 2023 (фото: ЦИВИЛ)

ЏАБИР ДЕРАЛА Иако тоа го направив за време на прес конференциите пред, за време и по одржаните претседателски и парламентарни избори, сакам и овде јавно да им се заблагодарам на...

Read more

Каде е Џабир Дерала?

ЏАБИР ДЕРАЛА Кампањата со омраза, навреди и лаги против мене продолжува. Интересно е да се забележи дека секогаш кога организацијата што ја претставувам излегува со супер видливи и влијателни содржини...

Read more

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА МВРО: Зошто беа поставени нови началници во полицијата?

ЏАБИР ДЕРАЛА Во рок од 24 часа по стапувањето на должноста министер за внатрешни работи, Тошковски (инаку адвокат на Мицкоски кој води два судски процеси против потписникот на овие редови),...

Read more

МОЌТА НА ТРАНСФОРМАЦИЈАТА: Предавници или шампиони на вредностите?

Џабир Дерала на ТВ Шења, октомври, 2023

ЏАБИР ДЕРАЛА Како и претходниот текст (Трамп-Орбановиот театар и грмотевицата на Бајден), овој текст не е само надворешнополитички коментар. Го гледам краткото видео на CNN Opinion во кое врвни претставници...

Read more

Луѓе-антени: Агенти на влијание

ЏАБИР ДЕРАЛА „Најголемиот трик што ѓаволот некогаш го направил е да го убеди светот дека не постои“, се вели во антологискиот цитат од филмот „Вообичаените осомничени“ (The Usual Suspects, 1995),...

Read more

8 Март: Жената е украс!?

Photo by chloe s. on Unsplash

ЏАБИР ДЕРАЛА Жените се маргинализирани е постојана мантра на најразлични форуми. А жената е застапена со мнозинство на планетата! Како тоа, мнозинството да биде маргинализирано!? Кој е виновен за оваа...

Read more

Лагата може да е глупава, провидна и плитка, но пропагандата може да ја направи сеприсутна и – вистинита

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

ЏАБИР ДЕРАЛА Паралелно со обновената офанзива на рускиот агресор во Украина почна и нова офанзива на рашистичката пропаганда. Очекувано, пропагандата е интензивна и валкана. Таа дотолку поголема, колку што се...

Read more

Војната е единствениот јазик што го разбираат Путин и неговата клика од садисти и психопати

фото: Едуард Крижанивскиј

ЏАБИР ДЕРАЛА На 24 февруари 2022 година, диктаторот од Кремљ тргна во тридневна „специјална воена операција“ за конечно да ги освои Кијив и Украина. Тоа беше ескалација на неговата прва...

Read more
Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER