fbpx

РЕГИОН

Албански медиуми: Косовската полиција изврши проверки на пет локации на северот; за „Заедницата“, топката кај САД; Дали Србија ќе му суди на Радоичиќ; Каде беа Вулин и Бата Гашиќ?

Косовската полиција соопшти дека денеска спроведува проверка во пет различни локации на северот, со присуство на обвинителот на косовското обвинителство на местото на настанот. Дијалогот за формирање „Заедници“ во Косово...

Read more

Градоначалници и претседатели на општините во Србија поднесуваат оставки

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Низ цела Србија градоначалници и претседатели на општитните почнаа да поднесуваат оставки, што е во корелација со вчерашната изјава на претседателот Александар Вучиќ, дека „парламентарните, покраинските и белградските избори ќе...

Read more

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Србија: Вучиќ од порано го најави нападот во Бањска, целта му беше поделба на Косово

Александар Вучиќ

Претседателката на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Србија, Соња Бисерко вели дека целта на нападот од страна на српска вооружена група врз косовската полиција во Бањска, кај Звечане, во...

Read more

Повеќе земји од ЕУ бараат мерки против Србија доколку се утврди поврзаност со нападот на северот на Косово

Повеќе земји членки на ЕУ бараат воведување мерки против Србија доколку се докаже дека има поврзаност со нападот во Бањска на северот на Косово, каде група вооружени и маскирани лица...

Read more

Албански медиуми- Курти: Оживувањето на политичкиот плурализам е од витално значење за косовските Срби; Владата на Косово додели 50 илјади евра финансиска поддршка за семејството на убиениот полицаец, кој е Милан Радоичиќ?

Фото: Wikimedia Commons

Косовскиот премиер Курти на седница на Владата меѓу другото посочи и дека по документацијата за учеството на потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, во нападот во Бањска, докажано е дека...

Read more

Свечла за Алсат: Запленети се 23 автомобили и пронајдени се руски документи

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечла во ексклузивно интервју за Алсат вели дека Косово треба да размислува за промена на пристапот во дијалогот со Србија со посредство на...

Read more

Рама: Со прогласување на ден на жалост, Белград го разгорува пламенот на вооружен конфликт како никогаш досега од 1999 година!

Албанскиот премиер Еди Рама излезе со реакција откако Србија го прогласи  27 септември за ден на жалост, за смртта на терористите, кои во неделата наутро ја нападнаа косовската полиција и...

Read more

(ВИДЕО) Фердинанд Никола, експерт за безбедност: Нападот во Косово има многу карактеристики на тоа како дејствуваат платеничките групи, како што е Вагнер

Фердинанд Никола, експерт по безбедност од Косово (Фото: Ариан Мехмети, ЦИВИЛ)

Фердинанд Никола е експерт за мир и безбедност од Приштина, поранешен политички советник на Министерот за внатрешни работи на Република Косово. Моментално, Фердинанд го води Институтот за мир и безбедност...

Read more

Косовско-српскиот спор најголемото ѕвоно за тревога – Дали е можна вонредна меѓународна конференција за мир?

Односите помеѓу Косово и Србија се историски и политички комплексни. Косово прогласи независност во 2008 година, што беше причина за многу спорови и тензии. Иако стотици земји го признаа Косово...

Read more

Вучиќ oд амбасадоритe на Квинта побара КФОР да се грижи за безбедноста на северно Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска имаше состанок со амбасадорите во Белград на земјите од Квинта - САД, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, како и со шефот на делегацијата...

Read more
Page 1 of 333 1 2 333

CIVIL MEDIA NEWSLETTER