fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

РЕГИОН

Вучиќ: Сит сум од игрите на ЕУ, затоа „Отворен Балкан“ е значаен и ги поддржавме нашите пријатели

Не беше фер Србија во Брисел да очекува дека ќе добие отворање на нов кластер, кога Северна Македонија 17 години има статус на кандидат за членство со ЕУ, а Албанија...

Read more

Нехамер: Босна и Херцеговина уште годинава може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ

Karl Nehammer, Austria's chancellor, speaks to the press as he arrives at a European Union (EU) leaders summit in Brussels, Belgium, on Thursday, Dec. 16, 2021. Photographer: Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Bloomberg

Босна и Херцеговина може уште годинава официјално да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија, истакна синоќа австрискиот канцелар Карл Нехамер. Тој, по Европскиот совет, изјави дека има промена...

Read more

Бугарскиот парламент ќе расправа за францускиот предлог

Народното собрание на Бугарија денеска како прва точка од дневниот ред ќе расправа за усвојувањето одлука со која се одобрува предлогот на француското претседателство со ЕУ за преговарачка рамка за...

Read more

Рама: Од една заедничка визија и заедница, ЕУ стана инструмент за поединечни членки да запрат нешто, приказната со Бугарија е срамота

epa10029697 Albanian Prime Minister Edi Rama attends a press conference following an EU-Western Balkans leaders' meeting in Brussels, Belgium, 23 June 2022. The progress on EU integration and the challenges which the Western Balkans countries face in connection to the Russian invasion of Ukraine are topping the agenda when EU and Western Balkan leaders meet prior a European Council meeting.  EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

 Премиерот на Албанија Еди Рама денеска во Брисел, по самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан, изрази разочарување од односот на Унијата кон европската интеграција на регионот, наведувајќи дека...

Read more

Чадеж: Отворен Балкан донесе нова доверба меѓу лидерите во регионот

Регионалната иницијатива „Отворен Балкан“, покрај придобивките за економијата и граѓаните, донесе и нова доверба меѓу лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија, што е многу важно бидејќи ги делиме истите...

Read more

Кирил Петков за падот на бугарската Влада го впери прстот кон мафијата и Русија

Доскорешниот бугарски премиер Кирил Петков ја префрли вината директно на Русија и моќната мафија во неговата земја, откако на неговата влада во средата и беше изгласана недоверба, пишува Политико. Политико...

Read more

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Северна Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се надева, но не е сигурен дека ќе се најде решение за тргање на бугарското вето и деблокада на евроинтеграцијата на Северна Македонија, пренесува...

Read more
Page 1 of 211 1 2 211

CIVILMEDIA NEWSLETTER