fbpx
Оливер Спасовски
Official portrait of NATO Heads of State and Government

РЕГИОН

Рама: Од една заедничка визија и заедница, ЕУ стана инструмент за поединечни членки да запрат нешто, приказната со Бугарија е срамота

epa10029697 Albanian Prime Minister Edi Rama attends a press conference following an EU-Western Balkans leaders' meeting in Brussels, Belgium, 23 June 2022. The progress on EU integration and the challenges which the Western Balkans countries face in connection to the Russian invasion of Ukraine are topping the agenda when EU and Western Balkan leaders meet prior a European Council meeting.  EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

 Премиерот на Албанија Еди Рама денеска во Брисел, по самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан, изрази разочарување од односот на Унијата кон европската интеграција на регионот, наведувајќи дека...

Read more

Чадеж: Отворен Балкан донесе нова доверба меѓу лидерите во регионот

Регионалната иницијатива „Отворен Балкан“, покрај придобивките за економијата и граѓаните, донесе и нова доверба меѓу лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија, што е многу важно бидејќи ги делиме истите...

Read more

Кирил Петков за падот на бугарската Влада го впери прстот кон мафијата и Русија

Доскорешниот бугарски премиер Кирил Петков ја префрли вината директно на Русија и моќната мафија во неговата земја, откако на неговата влада во средата и беше изгласана недоверба, пишува Политико. Политико...

Read more

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Северна Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се надева, но не е сигурен дека ќе се најде решение за тргање на бугарското вето и деблокада на евроинтеграцијата на Северна Македонија, пренесува...

Read more

Падна владата на Кирил Петков

epa09640299 New Bulgarian Prime Minister Kiril Petkov speaks at the Parliament in Sofia, Bulgaria, 13 December 2021. The Bulgarian Parliament  approved a new coalition government of four reformist formations and led by the economist, Kiril Petkov, co-founder of the recently created anticorruption formation Let's Continue the Changes (PP), which won the 14 November legislative elections.  EPA-EFE/VASSIL DONEV

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123 пратеници, против беа 116. Воздржани немаше. За мене беше чест...

Read more

Помирување или војна

Џелал Незири

Пишува: ЏЕЛАЛ НЕЗИРИ Кога на 10 ноември 2014 албанскиот премиер Еди Рама допатува во официјална посета на Белград, истата беше оценета како историска. Средбата со Александар Вучиќ, тогаш премиер на...

Read more

Жиофре: ЕУ не и поставува нови пречки на Србија, процесот на европска интеграција е јасен

Шефот на делегацијата на Европската унија во Србија Емануел Жиофре, во авторски текст за белградски Курир пишува дека ЕУ не и поставува нови пречки на Србија, но дека процесот на...

Read more

Бугарското Народно собрание во три обида денеска не успеа да обезбеди работен кворум

Од утринава се направени три обиди за почеток на редовното заседание на Народното собрание на Бугарија, јави дописникот на МИА од Софија. Во салата на Народното собрание имаше само 115...

Read more
Page 2 of 212 1 2 3 212

CIVILMEDIA NEWSLETTER