fbpx

ИЗБОРИ

Распуштен грчкиот Парламент и официјално распишани новите избори во Грција

Грчкиот Парламент помалку од 24 часа откако беше отворен, попладнево се распушти согласно издадениот претседателски декрет потпишан од претседателката Катерина Сакеларопулу и премиерот Јоанис Сармас, со што и официјално се...

Read more

Затворени избирачките места во вториот круг од претседателските избори во Турција

Гласачките места во Турција се затворени денеска во 17 часот по локално време (16:00 часот по средноевропско време), со што заврши гласањето за вториот круг од претседателските избори во оваа земја, јавува Анадолија/Фото:ЕПА

Гласачките места во Турција се затворени денеска во 17 часот по локално време (16:00 часот по средноевропско време), со што заврши гласањето за вториот круг од претседателските избори во оваа...

Read more

Претседател на турската изборна комисија: Резултатите би можеле да бидат познати порано отколку во првиот круг

- Претседателот на Врховната изборна комисија на Турција Ахмет Јенер изрази желба вториот круг од претседателските избори да биде од корист за државата и турскиот народ, јавува Анадолија./Фото:  МИА

Претседателот на Врховната изборна комисија на Турција Ахмет Јенер изрази желба вториот круг од претседателските избори да биде од корист за државата и турскиот народ, јавува Анадолија, пренесува МИА. Јенер...

Read more

Новиот парламентарен состав во Грција денеска ќе положи заклетва, а утре ќе се распушти

Парламент во Грција/Фото: МИА архива

Новиот парламентарен состав во Грција што произлезе од изборите во неделата, попладнево ќе положи свечена заклетва, меѓутоа пратениците ќе имаат еднодневен пратенички мандат со оглед на тоа дека утре ќе...

Read more

Мицотакис го одби мандатот за формирање влада: Не сака да коалицира, туку сака нови избори

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, чија партија Нова демократија победи на вчерашните парламентарни избори, денеска изјави дека нема да формира коалициска влада и се надева дека ќе има нови избори на...

Read more

Победнички говор на Мицотакис: Нова демократија доби мандат од народот за формирање силна автономна влада

Мицотакис парламентарни избори (Photo: Reuters)

Партијата Нова демократија на премиерот Киријакос Мицотакис освои убедлива победа на денешните парламентарни избори во Грција со 40,83 отсто гласови и 145 пратенички места, а по неа е левичарската партија...

Read more

Убедливо водство на Нова демократија на изборите во Грција

Партијата Нова демократија на премиерот Киријакос Мицотакис води на парламентарните избори во Грција со голема разлика, а по неа е левичарската партија СИРИЗА, предводена од Алексис Ципрас, објавија западните медиуми....

Read more

Излезни анкети: Нова демократија е во водство, но веројатно нема целосно да формира влада

Кирјакос Мицотакис (Foto: Wikimedia Commons)

Излезните анкети на парламентарните избори во Грција покажуваат дека конзервативната партија Нова демократија на премиерот Кирјакос Мицотакис е во водство, но веројатно нема да освои доволно места во Парламентот за...

Read more

Избори во Грција: Вкупно 48,76% излезност на гласачите до 16:30 часот

Атина (Foto: Wikimedia Commons)

Излезноста на гласачите на парламентарните избори во Грција достигна 48,76 отсто заклучно со 16:30 часот, соопшти Министерството за внатрешни работи во Атина, пишува Катимерини. Податоците се добиени од претставници на...

Read more
Page 1 of 211 1 2 211

CIVIL MEDIA NEWSLETTER