fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

ИЗБОРИ

„Кратки нозе“ #10: Арсовска и Котлар дезинформираат за загадувањето, која е разликата меѓу ветувања, прогнози и дезинформации?

Во оваа епизода на „Кратки нозе“, откриваме сезинформации за загадувањето во Скопје изнесени од Данела Арсовска и Наташа Котлар. Ќе зборуваме и за разликата помеѓу лажните вести и дезинформациите и...

Read more

ИЗБОРЕН РАПОРТ #26: Зголемен изборниот крвен притисок, „пеглање на разликите“ со тупаници, црната кампања продолжува

Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)

Изборниот крвен притисок е зголемен, а средствата со кои се служат дел од политичките маратонци на јавноста ѝ се познати со децении. Тие се „само малку“ поинтензивни во деновите меѓу...

Read more

Јакимовски со фантастични тврдења дека со возило на интервентна полиција се делат пари од дилери на дрога од Сарај за изборен поткуп 

Стевчо Јакимовски

Kандидатот за градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, од ГРОМ на заедничката средба (на 23.10.2021) со кандидатката за градоначалник на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, со жителите на Жданец,...

Read more

Членови на СДСМ Василево физички нападанти од кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ 

Активисти и членови на СДСМ Василево обвинуваат дека в недела (24.10.2021) кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, Славе Андонов, и неговите сопартијци се обиделе да ги попречат, а потоа и физички...

Read more

Обезбедувањето на Мицкоски со закани кон граѓанин – „ќе видиш ти кога ќе дојдеме на власт“ 

Обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му се заканувало на еден граѓанин од Вевчани, го легитимирало и ја фотографирало неговата лична исправа, за време на митингот под мотото „Создади...

Read more

Боксерска пресметка на идни советници во општина Куманово од СДСМ и „За наше Куманово“

Пријава во полицијата, за физички напад, поднеле двајца идни советници во Советот на Општина Куманово, Реџеп Реџеповски од независната листа „За наше Куманово“ и Самет Салиевски од СДСМ. Инцидентот се...

Read more

ДИК: Усвоен предлог-упатството за измените за важечки и неважечки гласачки ливчиња, избрани членови на посебни избирачки одбори

Членовите на ДИК на денешната седница едногласно го усвоија Предлог-заклучокот за дополнување на заклучокот за изјаснување на конечност на резултати од гласањето за избор на членови на Советот на општините...

Read more

Димитровска: На гласањето на лице со оштетена десна рака не му беше дозволено да се идентификува со левата рака или со лична карта

И на овие локални избори околу 76 проценти беа непристапни гласачките места и голем број од гласачите со попреченост не можеа да гласаат токму од тие причини. Непристапност на гласачките...

Read more

Вистиномер: Не е точно дека името на ДИК е испишано прво на албански, па на македонски јазик

ДИК

На фотографијата прикажана во постот е претставен само половичен дел од паното позади членовите на Државната изборна комисија. Кога ќе се погледне целосната табла, се гледа дека од левата страна,...

Read more

Во живо: Изборен рапорт #26

Во тек е Изборен рапорт #26, со нови податоци и анализи од мониторингот на изборите. Преземањето на видео преносот и сите текстуални содржини поврзани со изборите, објавени на civilmedia.mk (македонски), drejt.mk (албански) и civil.today (англиски)...

Read more
Page 1 of 178 1 2 178

CIVILMEDIA NEWSLETTER