fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Каде е Џабир Дерала?

ЏАБИР ДЕРАЛА Кампањата со омраза, навреди и лаги против мене продолжува. Интересно е да се забележи дека секогаш кога организацијата што ја претставувам излегува со супер видливи и влијателни содржини...

Read more

ПУТИН И РЕАЛНОСТА: Руска класика

ЏАБИР ДЕРАЛА Води војна против непостоечки „нацисти“, западни „империјалисти,“ а неговите служби не умеат да предвидат дека се спрема тежок терористички напад во главниот град на државата што ја води...

Read more

Време на измамници

ЏАБИР ДЕРАЛА Деновиве напишав текст за трансформациите и шампионите на вредностите. Добив многу одобрувања, но во моето поштенско сандаче добив и едно прашање – коментар: „Дали можеби со ова ги...

Read more

Стравот е нивното оружје. Нашиот арсенал е многу поголем и посилен.

Џабир Дерала, ЦИВИЛ Прес центар, 3 мај 2023 (фото: ЦИВИЛ)

ЏАБИР ДЕРАЛА Откако видоа дека директната закана по мојот живот кон крајот на декември минатата година предизвика само краткотрајна врева, центрите за продукција на дезинформации и говор на омраза покренаа...

Read more

Трамп-Орбановиот театар и грмотевицата на Бајден

Photo by Max LaRochelle on Unsplash

ЏАБИР ДЕРАЛА Американско-унгарските односи драматично се заладија. Тие се, според оценката на Лавдеј Морис, уредничка на берлинското дописничко биро на Вашингтон Пост, на најниско ниво од крајот на Студената војна...

Read more

Дебитантот Мицковски

ЏАБИР ДЕРАЛА Конечно, го имаме и првиот вмровски дебитант на овие избори. Сите останати се безброј пати повторена приказна. Да! Христијан Мицковски излезе од длабоката и удобна сенка на „шпицерајот“...

Read more

Меѓу европската иднина, опсесијата и тапанот на Путин

ЏАБИР ДЕРАЛА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Консумирајте одговорно. Овој текст може да предизвика гнев и проблеми во кардиоваскуларниот систем на радикалите, фашистите и рашистите. Каков план може да се побара од некој што...

Read more
Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER