fbpx

ЗДРАВСТВО

Сали: Пациентите не треба да бидат жртви на задоцнети политики

Министерот за здравство Беким Сали денеска коментирајќи го протестот на матичните лекари изјави дека пациентите не треба да бидат жртва на одредени задоцнети политики и посочи дека не успеале да...

Read more

Чистењето на линданот од ОХИС продолжува – 250 тони отпад се спакувани и чекаат извоз

По пауза од еден месец, оваа седмица ќе продолжи ископувањето на линдан од малата депонија на ОХИС. Во првиот дел од проектот за чистење на ова историско жариште од некогашната...

Read more

Изолација и епидемиолошко следење на сомнителните случаи на мајмунски сипаници

Во текот на вчерашниот ден до Институтот за јавно здравје беше доставен примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот e од Кичево и тој пред неколку дена...

Read more

МЗ: Нема потврден случај со мајмунски сипаници во државава

На Клиниката за инфективни болести нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници. Во врска со пациентот кој се споменува во медиумите, според информациите од кичевската болница, станува збор за суспектен пациент...

Read more

Нема потреба од нови рестриктивни мерки против КОВИД-19, уверуваат од КЗБ

Со моменталната ковид-ситуација нема потреба од нови рестриктивни мерки, последните препораки за задолжително носење на маски во болници, аптеки, јавен превоз и старечки домови засега се доволни, изјави претседателот на...

Read more

Глобално пад на новозаболени од КОВИД-19, стабилна состојба и во Северна Македонија

По летниот пораст, сега се бележи тренд на опаѓање на новозаболени од КОВИД-19 на светско ниво. Според неделната статистика на Ворлдметерс во изминатите седум дена, глобално се бележи пад на новозаболените од...

Read more

Навршува една година од пожарот во модуларната болница во Тетово, не се знае кога ќе се отстрани опожарениот објект

EPA-EFE/Georgi Licovski

Наскоро навршува една година од трагедијата со пожарот во модуларната болница во Тетово каде животот го загубија 14 лица, а опожарениот објект сѐ уште не е отстранет. Здравствените власти за...

Read more

Остануваат на сила актуелните ковид-мерки, надлежните апелираат на одговорно однесување

Фото: МИА

Северна Македонија е во фаза на широка трансмисија со соодветни капацитети за одговор, а во овие услови Комисијата за заразни болести не препорачува воведување на нови рестриктивни мерки и апелира...

Read more
Page 1 of 8 1 2 8

CIVILMEDIA NEWSLETTER