fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

ЗДРАВСТВО

СЗО загрижена поради големото ширење на вирусот на птичји грип, кој еволуира и развива способност да зарази луѓе

The  World Health Organization (WHO) REUTERS/Denis Balibouse

Светската здравствена организација денеска изрази загриженост поради големото ширење на птичјиот грип Х5Н1 меѓу новите видови, кој развива способност да зарази и луѓе. „Многу сум загрижен“, изјави главниот научник на...

Read more

Над 400 приватни специјализанти стапија во штрајк за повисок надомест и решавање на статусот

Фото: МИА

Над 400 приватни специјализанти изутринава стапија во генерален штрајк и не ги извршуваат работните обврски на скопските клиники и останатите болници и амбуланти низ државава. Тие бараат зголемување на надоместот...

Read more

МЗ: Не е точна информацијата за наводен колапс на Клинички центар

Фото: МИА архива

Министерството за здравство преку соопштение попладнево информира дека поради дефект на еден од компресорите, во тек на два дена бил одложен елективниот програм, а не итните случаи за операција на...

Read more

Здравствените работници бараат потпишување анекс на Колективниот договор веднаш по формирањето на новата влада

Веднаш по формирањето на новата влада да се потпише анексот на Колективниот договор, порачаа денеска здравствените работници од протестот пред Министерството за здравство. Тие побараа од политичкиот партии кои претендираат...

Read more

Филипче со поддршка за барањата на приватните специјализанти

Приватните специјализанти денеска во 11 часот ќе одржат мирен протест пред Министерството за  здравство со барања за покачување на месечен надоместок, здравствено осигурување и регулирање на работниот статус, најави Здружението...

Read more

Пристигнаа вакцини за возрасни против голема кашлица

Фото: МИА

Вакцините ДиТеПер за возрасни се пристигнати во државава и заинтересираните уште од денеска можат да примат ревакцина во вакциналните пунктови, информираше денеска министерот за здравство Илир Демири, одговарајќи на новинарски...

Read more

Состојбата со голема кашлица во земјава не е добра и не е стабилна, можно е Комисијата да излезе со построги епидемиолошки мерки

Децата кои примиле три дози на ДиТеПер вакцината ќе може да посетуваат градинка, но под услов да се ревакцинираат за шест месеци, препорача вчера Комисијата за заразни болести. Состојбата со...

Read more

Младеновска: Скоро 50 отсто од децата во градинките во Скопје не се вакцинирани со ДиТеПер

Скоро 50 отсто од децата во градинките во Скопје се невакцинирани или се делумно против пертусис, а во внатрешноста над 95 отсто од дечињата се вакцинирани, информираше денеска директорката на...

Read more

Невакцинирани деца со ДТП од денеска нема да се примаат во градинките

Од денеска Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ќе почне со вонредни инспекциски надзори и издавање решенија за забрана на прием на деца во градинките кои не се целосно имунизирани...

Read more

ДСЗИ: Забрана за невакцинирани деца во градинките од понеделник

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) денеска ја доби одлуката од министерот за здравство, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести, да изврши вонредни инспекциски надзори и забрани...

Read more
Page 1 of 26 1 2 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER