fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

ЗДРАВСТВО

Позитивни 2,4 од тестираните, оваа недела се очекува дополнително олабавување на КОВИД-мерките

Од вкупниот број тестирања во текот на вчерашниот ден, позитивни се околу 2,4 проценти од новите случаи или 23 новозаболени на 953 тестирања, од кои еден е случај на реинфекција....

Read more

ГККШ: Усвоени предлозите за укинување на обврската за носење маски во затворен простор

На петта седница на Главниот координативен кризен штаб беа усвоени повеќе заклучоци од одлуки и препораки на Комисијата за заразни болести. Заклучоците ќе бидат доставени до Владата која за нив...

Read more

Протестот на матичните лекари е легитимен, меѓутоа не е навремен, рече министерот Сали и се приклучи на протестот

 Министерот за здравство Беким Сали смета дека протестот на матичните лекари, најавен за денеска, е легитимен, но не е навремен. Тојистакна дека се во постојан контакт со сите здруженија вклучени...

Read more

КЗБ препорача укинување на маските во затворен простор

Укинување на мерката за задолжително носење на маски во затворен простор со исклучок на здравствените установи, домовите кои згрижуваат постари лица, аптеките и јавниот превоз, како и укинување епидемиолошкото следење...

Read more

Не се регистрирани починати од Ковид-19, нови 236 заболени и 252 оздравени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи со КОВИД-19 и 252 оздравени пациенти, соопшти Министерството за...

Read more

Намален бројот на заразени, хоспитализирани и починати од Ковид-19 во земјава

Продолжува намалувњето на бројот на заразени,  хоспитализирани и починати од КОВИд-19, покажува неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 28 март до 3 април 2022 година, пренесува...

Read more

Заврши караванот за вакцинација, се очекува одлука за препораките на Комисијата за заразни болести

Заврши караванот за вакцинација против КОВИД-19 што се реализираше во изминатите две недели. Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека речиси 41,2 проценти од вкупното население е вакцинирано со...

Read more

Во понеделник протест против актуелните политики на кратење на средствата од здравствената заштита

Во организација на иницијатива на здруженијата членки на Платформата за одржливост на услугите за превенција и поддршка во врска со ХИВ*, Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените –...

Read more

Сали: Со реформата во примарната здравствена заштита, лекарите ќе имаат поголема палета на услуги

Со реформите во примарната здравствена заштита, лекарите од примарното ниво ќе имаат поголема палета на услуги коишто ќе ги пружаат, наместо пациентите веднаш да се препраќаат во терцијарното здравство, затоа...

Read more

Мехмедовиќ: Средношколците да не носат маски и да се овозможи организирање ученички екскурзии

Комисијата за заразни болести на денеска одржаниот состанок одлучи да даде препорака за укинување на носењето маски за учениците во средните училишта и да се овозможи организирање екскурзии за учениците...

Read more
Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVILMEDIA NEWSLETTER