fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

ДНЕВНИК

Врачувања на уверенијата на градоначалниците, Орданоски за „полициската“ вибер група, закани со убиства, бесење, прогони, „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ Вицовите за (не)интелигенцијата на полицајците се еден од најстарите стереотипи во многу култури. Но, прикаската за прилепските џандари, што се обидува на предизборната јавност да ѝ ја „продаде“...

Read more

Изборен рапорт на ЦИВИЛ, реформите во судството даваат резултат, предизборната кампања се вжешти за време на викендот

epa08539540 Supporters of the ruling SDSM party wearing protective face masks, attend the main election campaign rally in Skopje, Republic of North Macedonia, 10 July 2020. North Macedonia will hold elections on 15 July.  EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

ИЗБОРЕН РАПОРТ #25 „Свиркач“ од избирачки одбор за проблемите на денот на гласањето, партиите се борат за глас повеќе на сметка на туѓата несреќа, попречување на работата на ЦИВИЛ Во...

Read more

Прес-конференција на ДКСК, какво време дојде, само Апасиев пискаво ветува сечење раце и глави, „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ

Photo by Filip Mishevski on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ Кога човек ги слуша лидерите на партиите во чии имиња стојат именките или придавките од „националностите“ на нивната идеологија, жал да го фати за длабоката маргина во која...

Read more

Генералната секретарка на ОБСЕ во Скопје, крајно невообичаена стратегија во политиката, прес на ЗНМ

digital learning

УТРИНСКИ КОЛУМНИ Ретка е и крајно невообичаена оваа стратегија во политиката: да се „заканиш“ со оставка не откако, туку пред да ја добиеш или загубиш крајната изборна трка! Во коцката...

Read more

Џафери во Атина, Шеќеринска во Брисел, полугодишен извештај на Светска банка, за десет дена иде Божик!

Photo by Matthew Henry on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ Тоа е ситуацијата во која сега се наоѓаме: ќе се гои сдсмовското прасе во вториот круг гласање на десет дена пред Божик, френетично ќе се трча на сите...

Read more

Извештај од ЕК за Северна Македонија , седница на ДКСК, има ли внатрешен „контраудар“ во СДСМ, „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ

 УТРИНСКИ КОЛУМНИ Б.Ц., без сомневање, во последните 4-5 години прави сѐ што е во негова моќ да го дезавуира владеењето на Заев: тој не беше негов омилен кандидат ни кога...

Read more

ДЗС и Шведскиот завод за статистика ќе презентираат заеднички проект, ОДИХР со прес за изборите, во Стразбур ќе се презентираат напредоците на реформите во Западен Балкан

УТРИНСКИ КОЛУМНИ  Главното прашање, се разбира, е околу причините за значителното потфрлање на СДСМ во првиот изборен круг, бидејќи се испостави дека „на Мицкоски – сепак – може да му...

Read more

ОДИХР и ЦИВИЛ за изборниот процес, црна кампања и родово базиран говор на омраза, ОЈО формира предмети за кривични дела во изборите

Изборен рапорт, 18 октомври 2021 (фото: А. Петровски)

Каква политичка култура- такви избори Општата оценка на ЦИВИЛ за изборниот процес е дека беше слободен, фер и демократски. Сепак, и овој изборен процес на површина ги исфрли сите слабости...

Read more

Фер, демократски и слободни избори со многу позитивна енергија, прес на ОДИХР, извештај од изборниот мониторинг на ЦИВИЛ

Photo by Nuno Marques on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ Изборите, генерално, се одржаа во демократска атмосфера – опозициската ВМРО-ДПМНЕ вели дека гласањето било „со многу позитивна енергија“, власта дека сме имале „фер, слободни и демократски избори“ –...

Read more

Изборен извештај од долгорочен мониторинг, жените кандидатки само за партиски имиџ, последна надеж за убедување на гласачите пред молкот

Извештај од долгорочниот изборен мониторинг на ЦИВИЛ ЦИВИЛ одржа прес конференција, на која го претстави изборниот извештај од долгорочниот мониторинг. Прес конференцијата ја водеше претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала. Во...

Read more
Page 1 of 94 1 2 94

CIVILMEDIA NEWSLETTER