epa08195283 Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health Organization (WHO), informs the media about the current situation regarding the novel coronavirus (2019-nCoV), during a press conference, at the World Health Organization (WHO) headquarters in Geneva, Switzerland, 05 February 2020.  EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

ДНЕВНИК

(23:00) Вонредна состојба, ден 15: Насилниците од Штип лишени од слобода, прв состанок на НАТО како полноправна членка, СДСМ со 3,3% водство пред ВМРО-ДПМНЕ, Северна Македонија со најголем број направени тестови на милион жители во регионот…

Meeting of the North Atlantic Council in Foreign Ministers’ session via tele-conference with opening remarks by NATO Secretary General Jens Stoltenberg

Двајцата штипјани кои навредувале и претепале 21-годишна девојка среде бел ден во влез на станбена зграда, а целиот случај го снимиле на мобилен, по што видеото се најде на социјалните...

Read more

2 април, вонредна состојба, ден 15: Нулта толеранција за насилството, прво учество на Северна Македонија на состанок на НАТО како полноправна членка, нови 30 заразени со КОВИД-19…

ВЕСТ НА ДЕНОТ: ЦИВИЛ изразува згрозеност и упатува најостра осуда за бруталниот чин, повикува на нулта толеранција за насилството На социјалните мрежи се појави крајно вознемирувачко видео кое го пренесоа...

Read more

(23:00) Вонредна состојба, ден 14: РСМ со пристап до европски солидарен фонд, 78 милиони МКД за реконструкција на Клинички центар, дигитални алатки во борба против Ковид-19…

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржа видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји, на кој разговарале за активностите на Владата и...

Read more

1 април, вонредна состојба, ден 14: Министерството за финансии со три сценарија за ударот на пандемијата врз буџетот, 25 новозаболени од КОВИД-19, една пациентка починала, Куманово бара прогласување на кризна состојба…

Вест на денот: Министерството за финансии подготвено за најлошо сценарио, работат за да се случи најдоброто Реализацијата на буџетот годинава започна добро. Економската активност бележеше раст и првите два месеци...

Read more

(23:00) 31 март, вонредна состојба, ден 13: Нема потреба од печатење пари, државата ги спасува работните места, мобилна болница до крајот на неделата…

Печатењето пари апсолутно не е опција во овој момент, ние сме далеку од размислувањата за катастрофични сценарија, изјави претседателот Стево Пендаровски по состанокот на Советот за бебедност, одговарајќи на новинарско...

Read more

31 март, вонредна состојба, ден 13: Втор пакет економски мерки од Владата, нови случаи на КОВИД-19, пресуди за „Титаник 3“ и „Транспортер“

ВЕСТ НА ДЕНОТ: Владата со втор пакет мерки за граѓаните и фирмите за ублажување на последиците од КОВИД-19 Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за...

Read more

УТРИНСКА ПОШТА: Тестирање на вакцина за коронавирус во септември, неизбежна рецесија, креативна колумбиска полиција, понатамошни ограничувања низ светот

ВАКЦИНА Тестирање на вакцина врз луѓе за коронавирусот ќе започне во септембри. Фармацевтската куќа Џонсон & Џонсон открива дека тестирањето на нивната експериментална вакцина за КОВИД-19 врз луѓе ќе започне...

Read more

(23:00) Кривични пријави за непочитување на мерките, ослободување од работа, утре седница на Советот за безбедност…

Осум медицински лица и двајца пациенти од Институт за физикална медицина и рехабилитација во Скопје се позитивни на коронавирусот. Во Институтот се тестирани 46 вработени и шест пациенти. Примероците се...

Read more

30 март, вонредна состојба, ден 12: Македонското знаме се развеа пред седиштето на НАТО, 26 нови случаи на КОВИД-19 и уште еден починат…

ВЕСТ НА ДЕНОТ: Македонското знаме се развеа пред седиштето на НАТО во Брисел Знамето на Северна Македонија попладнево е кренато пред седиштето на НАТО во Брисел, на церемонија со која...

Read more

(23:00) вонредна состојба, ден 9: Преглед на случаи со КОВИД-19 во Скопје, пораки за членството во НАТО, дозволи за работниците за време на полициски час…

На пошироката територија на Скопје заболени со корона вирус има пријавено во десет општини и тоа во Карпош – 27, во Гази Баба, Кисела Вода и Центар по 20,  Ѓорче...

Read more
Page 1 of 22 1 2 22
Currently Playing