Categories

Според Индексот на демократија на британскиот неделник „Економист“, Македонија се искачи за 10 места во споредба со минатата година и моментално се наоѓа на 78 место со 5,87 поени.

Прочитај повеќе...

Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“  по барањето средба со премиерот Зоран Заев, во сабота во 11 часот на Попова Шапка, денеска повикаа и на протест, за како...

Прочитај повеќе...

„Дирекцијата за заштита и спасување апелира до сите градоначалници и единици на локалната самоуправа да ги преземаат сите неопходни мерки за расчистување на снегот и снежните наноси заради нормално...

Прочитај повеќе...

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја отвори „Родителската куќа“, која е наменета за родители чии деца се на подолг престој во болница. Родители кои не живеат во Скопје,...

Прочитај повеќе...

Во месец декември инспекторите за животна средина на Град Скопје извршиле осум вонредни контроли во индустриски објекти кои се под ингеренции на градот при што биле утврдени пречекорувања на...

Прочитај повеќе...

„Владата што ветуваше затворање на рудници, си донела законски измени, идни концесии да не може да користат цијанид и сулфурна киселина.Но, со исклучок на веќе постоечките рудници. Кои прагматичари,...

Прочитај повеќе...

„Генерално, 2018 од политички аспект ќе ја памтам по две компоненти, првата е Договорот од Преспа кој според мене беше  договор кој го одрази политичкиот дијалог помеѓу две држави,...

Прочитај повеќе...

На социјалните мрежи се појави фотографија која се коментираше во контекст на аферата со вакцините и како здравството се грижи и одлучува за здравјето на луѓето.

Прочитај повеќе...