fbpx
фото: Скриншот од прес-конференцијата на Премиерот Зоран заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши во Клубот на пратеници

ФОРУМ

Маричиќ од Подгорица: Западен Балкан заслужува сигурна и европска иднина

Министерот за правда Бојан Маричиќ во говорот на конференцијата „Балканскиот интеграциски форум 2021“ кој се одржа во Подгорица, истакна дека од геостратешки интерес е на Унијата да го интегрира Западен...

Read more

Што кажаа за ЦИВИЛ – Смаиловиќ: ЦИВИЛ е платформа која или ќе ти помогне да ги носиш вреќите или ќе ти го расчисти патот во разноликоста која ја носиш и која ја негуваш

„ЦИВИЛ за мене претставува простор каде има можност за една отворена мисла, критичка можност за алтернативни решенија. Простор во време на теснотија и звук во време на тишина. Секогаш во...

Read more

Ќучук: Верувам дека добрососедските односи немаат алтернатива

Сите политичари кои сакаат Република Северна Македонија и целиот регион да биде во НАТО и Европската унија работат за позитивен развој. Верувам дека добрососедските односи немаат алтернатива. Успехот на Северна...

Read more

Груби: Оставката на Заев од премиерското место треба да почека, имаме многу битни прашања пред нас и заедно со г. Заев ќе треба да ги заокружиме сите тие процеси

ДУИ ќе ја почитува внатрепартиската одлука на СДСМ за избор на нов претседател кој е најавен дека ќе биде избран на 12 декември. Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека...

Read more

Што кажаа за ЦИВИЛ – Здравкин: Работата на граѓанскиот сектор би ја претставила низ работата на ЦИВИЛ

„Да не беше граѓанскиот сектор, државата немаше да дознае дека имаме бегалска криза. Но, ја туркавме работата до онаа точка каде што законот требаше да се имплементира за доброто на...

Read more

Чадиковски до пратениците од Балканот: Не ги ограничувајте медиумите, ќе ја изгубите вашата слобода

Во рамките на регионалната конференција насловена како ,,Унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарите од Западен Балкан” во организација на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Собранието...

Read more

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот...

Read more

Маричиќ: Потребни се силна волја и упорност доколку сакаме одржливи резултати и промени

Интересот на граѓаните е да има функционални институции, а за тоа мора и политичарите, но дел и судиите и јавните обвинители да преземат одговорност, порача министерот за правда Бојан Маричиќ...

Read more

Што кажаа за ЦИВИЛ – Орданоски: ЦИВИЛ ја шири свеста за тоа дека системот е тука да произведува услуги за луѓето, а не обратно

„Денешните задушувања на демократијата каде што опстојува и практично функционира граѓанскиот сектор се задушувања во свилени ракавици. Денеска тоа се одвива со дискредитации со елиминирање на противници, со ширење на...

Read more
Page 3 of 111 1 2 3 4 111

CIVILMEDIA NEWSLETTER