fbpx
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

ВЕСТИ

Петровска: Ја поддржуваме политиката на отворени врати на Алијансата

 Ставот на Република Северна Македонија, како најнова членка на НАТО Алијансата во однос на проширувањето е јасен, а тоа е дека ја поддржуваме политиката на отворени врати на Алијансата. Тоа...

Read more

Регионален проект за унапредување на стручното образование

Северна Македонија, Албанија и Косово ќе бидат вклучени во регионален проект „Обезбедување квалитет за работата на координаторите за врски со компаниите“ чија цел е да се зголеми квалитетот на стручното...

Read more

И покрај прогласувањето на канонско единство од Соборот на СПЦ, МПЦ-ОА не планира одржување на заедничка света архиерејска литургија

Соборот на Српската православна црква денеска одобри канонско единство со МПЦ-ОА, со што, како што објавуваат српските медиуми, „решен е спорот што датира од 1967 година кога Македонска православна црква...

Read more

Грковска-Худолин: Поддршката на ЕУ е исклучително важна, работиме на решенија кои ќе бидат долгорочни и одржливи и ќе обезбедат стандардизирани процеси во иднина

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, денеска оствари средба со шефот на секторот за соработка на Делегацијата на ЕУ, Штефен Худолин. Вицепремиерката Грковска...

Read more

Вархеји: Проширувањето на ЕУ гаранција на мирот и стабилноста на Западен Балкан

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји го поздрави денешното присуство на шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан на состанокот на Советот на ЕУ, со порака дека регионот е...

Read more

Спасовски и Брнз на оперативно-тактичка вежба на МВР и амбасада на САД

Денеска во Полициски центар „Ѓорче Петров”, касарната „Илинден” и амбасадата на САД беше изведена оперативно-тактичка вежба од страна на МВР, во координација со амбасадата на САД, а во присуство на...

Read more

Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси

Премиерот Димитар Ковачевски учествуваше и на панел дискусијата што се одржа во рамките на презентацијата и промоцијата на истражувањето „Социо-политичкото учество на младите“ во организација на Фондацијата за демократија Вестминстер...

Read more

Маричиќ-Дела Ведова: Време е за активирање на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, на маргините на 7-миот годишен Форум на Стратегијата на ЕУ за Јадранско – јонскиот регион, оствари билатерална средба со заменик...

Read more

Пендаровски: Наша одговорност е да создаваме современи општества промовирајќи човекови слободи и права, хуманост и меѓусебно почитување

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 16 Мај, Денот на отпорот на Ромитe, на својот Фејсбук профил напиша: Денеска се потсетуваме на 16 мај 1944 година, денот на храбриот отпор на...

Read more

Истражување: Само четири од десет млади се задоволни со своето место во општеството

Фондацијата за демократија на Вестминстер ги презентираше наодите од последното истражување за социо-политичко учество на младите. Наодите укажуваат дека половина од младите луѓе (51 %) покажуваат иницијативност за решавање на...

Read more
Page 2 of 3921 1 2 3 3,921

CIVILMEDIA NEWSLETTER