fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

ВЕСТИ

Кина се закани со смртна казна за најекстремните заговорници за независност на Тајван

Фото: МИА

Кина денеска се закани дека ќе воведе смртна казна за најекстремните сепаратисти кои заговараат независност на Тајван. Според светските агенции, оваа закана е објавена иако кинеските судови немаат јурисдикција над...

Read more

Османи: Квалификувано мнозинство и постепена интеграција за европеизација на Западен Балкан

Фото: МНР

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на Западен Балкан и „Пријателите на Западен Балкан” во процесот на проширување на ЕУ, што се...

Read more

Зеленски го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна безбедност

Фото: МИА архива

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна безбедност (СДА). Соодветниот декрет е објавен на веб-страницата на претседателот, пренесува Укринформ. „Олексеј Володимирович Морозов...

Read more

Борел: Европа не е целосна без Западен Балкан, мора да го забрзаме процесот на проширување

Фото: Х

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска изјави дека Европа не е целосна додека Западен Балкан не стане дел од неа и дека е...

Read more

ОЛАФ откри измама со пари од ЕУ во вредност повисока од милијарда евра

Истрагата на Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) откри дека повеќе од милијарда евра од парите на даночните обврзници на ЕУ треба да се вратат бидејќи биле злоупотребени. Инспекторите...

Read more

Земјите од ЕУ го потврдија почетокот на пристапни преговори со Украина и Молдавија

Фото: МИА Архива

Дваесет и седумте земји на ЕУ потврдија дека пристапните преговори со Украина и Молдавија ќе започнат во вторник, соопшти белгиското претседателство со ЕУ . На состанокот во Луксембург, министрите за...

Read more

Борел во Австрија со министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан

Фото: Х

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска во Австрија се сретна со министри за надворешни работи на земјите од Западен Балкан. „Драго ми...

Read more

Дојава за бомба испратена до сите судови во Словачка

Судовите во Словачка денеска добија дојава за бомба, изјави портпаролката на регионалната полиција на Братислава, Јана Шимункова. Полицијата врши увид во сите судски згради, додаде портпаролката. Дојава за бомба има...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Се бараат одговорни за отворање на мостот на Ибар во Косовска Митровица; Дачиќ бара откажување на фестивалот за дијалог и соработка „Mirëdita, Dobar dan“ во Белград

Во пресрет на најавеното отворање на мостот над реката Ибар во Косовска Митровица, косовските медиуми и јавноста се во дилема за тоа чија е одговорноста за спроведување на одлуката. Министерот...

Read more

Контраадмиралот Риналди нов командант на Операцијата на ЕУ во Медитеранот „Ирини“

Фото: Совет на ЕУ

Советот на ЕУ го именува италијанскиот контраадмирал Валентино Риналди за оперативен командант на Воената операција на Европската Унија во Средоземното Море „Ирини“, јави дописникот на МИА од Брисел. Контраадмиралот Риналди,...

Read more
Page 2 of 5707 1 2 3 5,707

CIVIL MEDIA NEWSLETTER