ВЕСТИ

Државава спроведе 59 проценти од реформите во енергетиката, ЕЗ ја рангира на второ место

Вкупниот просек на спроведувањето на реформите во енергетската област согласно со обврските од Договорот за  Енергетска заедница на државава е 59 проценти, ја рангира на второ место од деветте земји...

Read more

Моншален: Процесот на проширување на ЕУ каков што е сега не функционира

Француската министерка за Европа, Амели де Моншален, пред почетокот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ го бранеше ставот на Париз за реформа на преговарачкиот процес и посочи дека...

Read more

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан испраќа јасна порака за европската перспектива на регионот

Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно. Успеавме, затоа што...

Read more

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема...

Read more

Мицотакис бара од префектите од цела Грција да покажат солидарност за мигрантското/бегалското прашање

Не може да се борам и да барам солидарност од Европа кога не постои солидарност меѓу нас, им рекол грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на префектите од целата земја во однос...

Read more

Хрватската полиција има подрум за мачење мигранти

Хрватските власти ги кршат човековите права на мигрантите и спроведуваат системско насилство над нив, се посочува во најновиот извештај на мрежата невладини здруженија Бордер вајленс мониторинг нетворк (БВМН), која се...

Read more

Нови рочишта за „Монструм“, „Маџар Телеком“ и „Т.Н.Т.“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржат нови рочишта за случаите „Монструм“, „Маџар Телеком“ и „Т.Н.Т.“. Судењето за петкратното убиство кај Смилковското езеро „Монструм“ на Јавното...

Read more

Уставните судии ќе расправаат за иницијативата за застарување на делата за злоупотреба на службена должност

Уставните судии денеска на колегиум ќе дискутираат по иницијативата за член 353, став 5 од Кривичниот законик, која се однесува на застарување на предметите или намалување на казните за случаи...

Read more
Page 3 of 1521 1 2 3 4 1,521

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy