ВЕСТИ

Заев, Шекеринска, Димитров и Ременски најавија тужби за клевета и лажна вест за новинарот што ги поврзува со „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска најави тужби за новинарот и медиумот заради пишување и ширење на лажна вест за негова вмешаност во случајот „Рекет“ и ги повика Радмила Шекеринска, Никола Димитров...

Read more

Eден загинат, 12 повредени мигранти во сообраќајка на автопатот Демир Капија – Неготино

Четворица од 13 мигранти повредени во сообраќајката синоќа на автопатот Демир Капија-Неготино,  пренесени се  на Скопските клиники, за МИА потврдуваат од хируршкото одделение при Општа болница Кавадарци.  – Од Итната...

Read more

За борба против загревањето на Земјата потребни се 1.000 долари годишно по жител

Исполнувањето на целите на Парискиот договор за климата ќе чини 1.000 долари по глава на жител годишно, рече францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер, повикувајќи на рефинансирање на зелениот...

Read more

Пендаровски: Перспективите на евро-атлантските интеграции се клучен фактор за стабилноста и развојот на демократијата во регионот

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска во Охрид се обрати на отворањето на дводневниот Безбедносен форум на поранешни студенти/алумни на Маршал Центарот. Истакнувајќи дека на овој форум досега...

Read more

МВР приведе германски државјанин што германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со полициски службеници од сојузната криминалистичка служба од Германија-БКА и полициски службеници од единицата за борба против дрога од Хамбург,...

Read more

ОЈО: Објавувањето на документи од истрагата за „Рекет“ е кривично дело, но и мотив за случајот да добие завршница

Објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата за предметот „Рекет“, кои освен како моментална сензација, не придонесуваат во остварување на каква и да е друга цел, соопштија денеска од Основното...

Read more

Со буџет од над 300 милиони денари, Цивика Мобилитас ќе придонесува кон општествените промени

Цивика Мобилитас е програма за поддршка на граѓанското општество на Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ) што ја спроведуваат НИРАС од Данска, Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) од Македонија...

Read more
Page 3 of 1277 1 2 3 4 1,277

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy