ВЕСТИ

Заев-Шидер: Започнувањето преговри со ЕУ ќе значи дополнителен мотив за реформите во Северна Македонија

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми, денеска се сретна со Андреас Шидер, член на...

Read more

Ангеловска: Буџетот е во добра кондиција, интересите на граѓаните пред политичкото поентирање

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска порача дека Буџетот е во добра кондиција и оти финансиите се стабилни. Апелираше до политичките субјекти да се однесуваат одговорно и интересите на граѓаните...

Read more

Комората на сметководители бара да се забранат фискалните сметки поради присуство на штетни материи

Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори бара од надлежните институции итно да расправаат за забраната за употреба на хемиската материја „бисфенол А“ или БПА која ја има во...

Read more

По апелите на Вархеј, политичките партии со поместени позиции за новиот закон за ЈО

СДСМ и ДУИ испорачаа до ВМРО-ДПМНЕ нов предлог-закон за Јавно обвинителство, што најголемата опозициска партија ќе го анализара деновиве. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, истакна дека неговата партија и коалицијата...

Read more

Жртвите од лустрација обесштетени со вкупно 32.400 евра

Европскиот суд за човекови во Стразбур (ЕСЧП), постапувајќи по предметите за процесот на лустрација во Северна Македонија, досега има донесено шест пресуди против нашата држава. Во меѓувреме постапува и по...

Read more

Спасовски: Техничката влада треба да создаде демократска атмосфера за слободно одлучување на граѓаните на изборите

Оваа техничка влада не е формирана за некој да има повеќе или помалку политички кредибилитет или легитимитет, туку едноставно сите заедно да се вградиме во институциите и на крајот сите...

Read more

Законски измени за извршителите, вработувања, труд и социјала, техничка влада… 

Од една третина до една петтина од плата и пензија се ограничувањата за извршување за лицата приматели на просечна плата и пензија, предвидуваат измените од Закон за извршување кои вчера...

Read more

Претставени пет пакети за трансфер на вработените од јавен во приватен сектор

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на прес-конференција ги претстави петте механизми, предлози, пакети за кои денеска разговарале со претставниците на Стопанските комори и Синдикатите за трансфер на...

Read more

ВМРО-ДПМНЕ е погубна за македонската економија и за стандардот на граѓаните

пишува: Жарко Трајаноски Читам ВМРО-ДПМНЕ: „Зоран Заев и неговите министри одговорни за финансии целосно ја руинираа македонската економија и ја клекнаа на колена“. Што значи руинирана економија? Тоа го знаеме...

Read more
Page 4 of 1692 1 3 4 5 1,692

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН