ВЕСТИ

Француска поддршка за Уставниот суд

Правната држава има клучно место во интегративниот процес на земјата во Европската Унија, порача францускиот амбасадор Кристиан Тимоние по денешната средба со претседателот на Уставниот суд Сали Мурати. -Ќе го...

Read more

Средба на Спасовски со финската министерка за внатрешни работи Охисало

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со неговата финска колешка Мариа Охисало, на која тој изрази задоволство што земјава е домаќин на Министерски форум ЕУ/Западен Балкан за правда...

Read more

Комерцијалните вакцини против грип од денеска достапни за граѓаните

Во скопскиот Центар за јавно здравје од денеска почна вакцинацијата против грип. На скопјани им се достапни само комерцијални вакцини што ги набавува Центарот и кои годинава чинат 650 денари....

Read more

Димитров-Јоурова: Испорачаното од земјава е за почит и треба соодветно да биде валоризирано од ЕУ

Испорачаното досега од земјава e за почит и тоа треба соодветно да биде валоризирано од страна на ЕУ што е можно поскоро, истакна еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост, Вера...

Read more

Кофинансираните специјализанти бараат регулирање на работниот однос

Регулирање на работниот однос од определено на неопределено време и добивање на сите останати привилегии, обврски и права кои ги имаат сите вработени, особено доктори. Ова се барањата на претставниците...

Read more

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние,...

Read more

Медиумска писменост – меѓу недовербата во медиумите и апатијата за политичко учество

Во неделата која измина, заврши кампањата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, насловена „Денови на медиумска писменост 2019“, која траеше од 22 октомври до 15 ноември. АВМУ ги...

Read more

СКЕН – политички видео магазин: Говор на омраза и (не)казнивоста

Говор на омраза има насекаде, почнувајќи од спортските натпревари, графити на ѕидовите, јавните градски превози, социјалните мрежи, завршувајќи до партиските говорници. https://www.youtube.com/watch?v=A-qpf2NwJd8 Говор на омраза претставува термин кој означува говор...

Read more

Маркетинг стратегија за „МојДДВ,#Моја Награда“ и надградба на мобилната апликација

Два милиони денари изнесува наградата што ќе биде доделена на компанијата што ќе победи на хакатонот за избор на иновативна маркетинг стратегија за наградната игра „МојДДВ,#МојаНаграда“, што го најавија Министерството...

Read more

Советот на амбасадори бара одложување на изборите, за да продолжат реформите потребни за ЕУ

Здружението за меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ им се заблагодарува на европските лидери и на комесарите на иституциите на Европска Унија за нивната реална и морална политичка поддршка на Република...

Read more
Page 5 of 1521 1 4 5 6 1,521

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy