ВЕСТИ

Пентагон и во македонските безбедносни системи нашол докази за руски сајбер напади

Пентагон, односно американското министерство за одбрана, во 2018 година, во три земји – Украина, Црна Гора и Македонија – испратило тимови со експерти на сајбер безбедносната команда (Cyber Command teams), пишува...

Read more

Стефанова: Ниту се гледам, ниту имам намера да конкурирам како замена на Јанева

„Ниту претендирам, ниту ќе конкурирам за замена на Јанева“, одговори обвинителката Лиле Стефанова по судењето на „Титаник“, одговарајќи на новинарско прашање дали таа ќе ја замени Катица Јанева. Стефанова рече...

Read more

Бектеши испрати писмо до Шаља, очекува деновиве повлекување на забраната за извоз

Министерот за економија, Крешник Бектеши во писмо до неговиот косовски колега, Ендрит Шаља наведе дека очекува во текот на овие работни денови Косово да ја повлече Одлуката за забрана за...

Read more

Oдбраната бара прекин на „Титаник“ до разјаснување на ситуацијата со Јанева

Прекин на пастапката до разрешување на состојбата со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, побара на денешното рочиште одбраната на обвинетите за изборни нерегуларности во случајот „Титаник“. Претседателот на судечкиот совет...

Read more

Галовеј: Политичките партии интересот на земјата мора да го стават пред сè

Реформите во обвинителството се дел од пошироките реформи поврзани со владеењето на правото што се приоритетни за ЕУ, за НАТО и за граѓаните на Северна Македонија, па затоа политичките партии...

Read more

Во Шведска формирана првата „Партија на мигранти“

Шведскиот политичар од турско потекло, Микаил Јуксел, во земјата ја формира првата „Партија на мигранти“, пренесе турската државна агенција Анадолија. Јуксел во изјава за тамошните медиуми подвлече дека неговата партија...

Read more

Ангеловска: Спремна сум да се вложам во прогресивни фискални политики

Нина Ангеловска, една од основачите на „Групер.мк“, која е предложена за нов министер за финансии, синоќа по објавувањето на одлуката, се огласи на својот Фејсбук профил. „По речиси 10 години...

Read more

Еколозите сигурни дека за пожарите во Амазонија пресуден е човечкиот фактор

Пожарите во Амазонија се предизвикани од сточари и дрвосечачи кои сакаат да ја искористат земјата, тврдат неколку организации за заштита на животната средина и истражувачи. Програмскиот директор на непрофитната организација...

Read more

Заев денеска ќе ги достави предлозите за нови министри и заменици-министри

Премиерот Зоран Заев денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места во Владата. Засега, не се знае кога ќе се одржи пленарната седница на која...

Read more
Page 6 of 1277 1 5 6 7 1,277

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy