ВЕСТИ

Северна Македонија ќе реагира на ставот на БАН, Договорот со Бугарија е потпишан на македонски и бугарски јазик

Република Северна Македонија ќе реагира на ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик. Властите во земјава најпрво детално ќе ја разгледаат објавата...

Read more

Грција ќе направи сѐ што може за да им помогне на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Неформалниот работен појадок на шефовите на дипломатиите од ЕУ и од Северна Македонија и Албанија, што се одржа во понеделникот во Брисел, по иницијатива на Грција, според грчки дипломатски извори...

Read more

12 декември: Амандмани за блокирање на судските реформи и изборните процеси, администрацијата ќе чисти ѓубре, македонскиот јазик (не)постои

Владата ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори Владата денеска на затворена седница ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори на нашата земја на следните дестинации...

Read more

Вулнет Махмути, активист: ЦИВИЛ ми ја врати довербата – сепак постои некој кој се грижи за правата на обичниот граѓанин

Вулнет Махмути, граѓански активист, на Фестивалот на слободата, на Говорницата за човекови права зборуваше за своето искуство и активизам во ЦИВИЛ. https://www.youtube.com/watch?v=V-O8GZ7IroI „ЦИВИЛ, што можам да кажам за ЦИВИЛ, тоа...

Read more

Полицијата уапси лице за криумчарење на 30 мигранти кај струмичко Василево

Во индустриска зона во село Василево вчера околу 18.00 часот е лишен од слобода М.О.(41) од скопско Зелениково, во чие товарно моторно возило полицијата пронашла 30 лица мигранти. Како што...

Read more

Прогласен крај на епидемијата на мали сипаници

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни болести констатирала дека се исполнети епидемиолошките услови за прогласување крај на епидемијата на мали сипаници на територијата на цела држава, со што...

Read more

Јавна расправа за законот за надворешни работи: Реформа на дипломатската служба, внатрешна контрола, професионализација

Реформа на дипломатската служба, модерна, неутрална и професионална дипломатија ослободена од политиканство, напредување врз основа на мерит системот, разграничување на дипломатската од административната служба, се само дел од новите предлози...

Read more

Негирањето на геноцидот во Сребреница е антицивилизациски чин

Џељо Хоџиќ Негирањето на геноцидот во Сребреница е антицивилизациски чин. Посебно актуелен околу доделувањето на Нобеловата награда на оној несреќник Хандке. Геноцидот во Сребреница е потврден со судска пресуда во...

Read more

Таки Фити: Ставот на БАН за македонскиот јазик не го поддржуваат сите бугарски академици

Актуелниот претседател на МАНУ Таки Фити денеска изјави дека ќе разговараат со колегите од Бугарската академија на науките (БАН) околу нивниот став дека Повелбата за македонскиот јазик содржи неточни и...

Read more
Page 7 of 1597 1 6 7 8 1,597

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy