Вести

Дерала: Контрадикторно, но грчките десничари ќе бидат охрабрување за десничарите во Северна Македонија

Околу влијанието на резултатите од предвремените парламентарни избори во Грција, разговаравме и со претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала. „Секоја политика на една држава влијае на соседните држави, па и пошироко,...

Read more

Трошанска: Инклузијата ниту почнува ниту завршува со образованието

Во пресрет на усвојување на Законот за основно образование којшто деновиве треба да влезе во собраниска процедура, но и најавите на министерот за образование Арбер Адеми, за тотална инклузија на...

Read more

Протест во Лабуништа: Прашината од каменоломите убива!

Здружението за екологија, планинарење и туризам „Натура Лаб“ од  Лабуништа вчера организираа протест на кој побараа од Владата и надлежните органи одземање или раскинување на концесиите на 8 каменоломи под...

Read more

Власта очекува поддршка од опозицијата за законот за ЈО, опозицијата сака предвремени избори

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, беше презентиран...

Read more

Министерство за правда го подготви новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство, на ред се политичарите и јавноста

Министерството за правда објави дека е подготвен новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и...

Read more

Дерала: Централната и локалната власт мора веднаш да постапат по препораките на УНЕСКО

На денешната прес-конференцијата на ЦИВИЛ за реформи на изборниот систем, се постави и прашањето за ситуацијата во Охридскиот регион, препораките на УНЕСКО и како ќе се решаваат дивоградбите. Новнарското прашање...

Read more

„Турлитава-заедно е послатко“ за одбележување на Европски ден на жртвите на криминал

По повод Европскиот ден на жртвите од криминал, Хелсиншкиот комитет за човекови права, на 22 јули, ќе го презентира Годишниот извештај за криминалот од омраза во 2018 година, а ќе...

Read more

Хан доаѓа на 25 јули во Скопје

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на 25 јули ќе допатува во Скопје и ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски и лидерот на опозициската ВМРО – ДПМНЕ,...

Read more
Page 8 of 1204 1 7 8 9 1,204

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy