Вести

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. - Оставката е неотповиклива, рече Харадинај. Тој образложи дека...

Read more

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната...

Read more

Врховниот суд на Холандија потврди дека земјата е делумно одговорна за убиствата во Сребреница

Врховниот суд на Кралството Холандија ја потврди претходната пресуда за делумна одговорност на државата Холандија за смртта на Бошњаците кои се обиделе да пронајдат спас во базата на холандскиот баталјон...

Read more

Ќучукова Николова: Општина Велес високо котира на листата на активна транспарентност

Општина Велес според истражувањата на граѓански организации што работат на полето на транспарентност и одговорност, вклучувајќи ги локалните здруженија на граѓани, високо котира на листата на општини со активна транспарентност....

Read more

Новото СЈО ќе се преименува во ЈО за гонење организиран криминал и висока корупција

Следната недела во Собранието ќе биде предложен нов текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки со кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички...

Read more

Нов закон за Јавно обвинителство, итни реформи на изборниот систем, откажана лидерска, ингеренции…

ВЕСТ НА ДЕНОТ: СЈО ЌЕ СЕ ИНТЕГРИРА ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ ПОД ВОДСТВО НА ВИЛМА РУСКОСКА Премиерот Зоран Заев најави дека Владата следната недела до Собранието ќе достави нов...

Read more

Заев – Каириене: Поддршка за датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври

Поддршка за добивање датум за почеток на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија во октомври, искажала амбасадорката на Литванија, Раса Каириене на денешната средба со премиерот Зоран Заев....

Read more

ХОПС: Пристапот до лекување на зависности блиску до местото на живеење е право, а не привилегија

Здружението ХОПС – Опции за здрав живот Скопје ја поздравува одлуката на Министерството за здравство за почеток на дисперзија на програмите за лекување зависност, односно децентрализација на третманот на повеќе...

Read more

Во моментов се прислушуваат 159 комуникации, можно е некои од нив да се поврзани со „Рекет“

Оперативно-техничката агенција (ОТА) во моментов активно следи 159 комуникации, а постои можност некои од нив да се поврзани со најновиот случај „Рекет“, изјави денеска директорот на ОТА, Зоран Ангеловски. Во...

Read more
Page 9 of 1204 1 8 9 10 1,204

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy