fbpx
Фото: Мета.мк
Бојан Кордалов, комуниколог/фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen
Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen

ПОЛИТИКА

Започна Самитот за Западен Балкан во Тирана, партнерството како главна понуда на Самитот, тим за санкции пристигна од Вашингтон

ВЕСТ НА ДЕНОТ Започна Самитот Западен Балкан во Тирана Во Тирана денеска се одржува Самитот за Западен Балкан – Европска Унија на кој ќе се разговара за миграцијата, како и...

Read more

Лајчак денеска во Косово на средба со премиерот Албин Курти

Специјалниот пратеник на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак  денеска престојува  во Приштина, на средба со косовскиот премиер Албин Курти. Нормализацијата на односите со Србија и...

Read more

Мерка – Мандат

Војо Маневски

ВОЈО МАНЕВСКИ Зборовите стојат збрани на купче и сѐ додека некој не им даде душа тие немаат значење, дури кога ќе ги поставиш во реченица тие ја покажуваат својата суштина,...

Read more

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на ЕУ

„Влезот во ЕУ од политичка амбиција до геостратешка неопходност?“ е првиот панел од конференцијата „Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“ што денеска се...

Read more

Дали Ленин Јовановски е врската помеѓу Путин и Мицкоски?

По руската агресија во Украина, Ленин Јовановски стана лицето на руската пропаганда во Македонија, учествувајќи на повеќе дебатни емисии, во кои ги застапуваше руските пропагандни ставови. На својот Фејсбук профил,...

Read more

Мицкоски ги прашува граѓаните за проекти: „Гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време на отворените денови во општините каде што градоначалниците се од...

Read more

Амбициозно дизајниран буџет за заштита на граѓаните од последиците од кризата и за одржлив раст на економијата

Пишува: Зоран Бојаровски Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ќе се аплиицираат низ политиките на актуелната политичка власт во...

Read more
Page 2 of 1501 1 2 3 1,501

CIVILMEDIA NEWSLETTER