fbpx
Џабир Дерала во „Изборен рапорт“ (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ПОЛИТИКА

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време,...

Read more

Претседателите на парламентите на земјите од ЈИЕ со заедничка изјава ја потврдија заложбата за проширување на ЕУ

Во организација на Собранието на Република Унгарија, денеска се одржа Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа посветен на проширувањето. На состанокот учествуваа претседателите на парламентите...

Read more

Мамер: Урсула фон дер Лајен во Скопје ќе разговара за спорот со Бугарија

претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...

Портпаролот на Европската Комисија, Ерик Мамер, потврди дека претседателката Урсула фон дер Лајен идната недела во Скопје ќе разговара и за спорот со Бугарија, јави дописничката на МИА од Брисел....

Read more

Мицкоски: Ќе доставиме ново барање за анкетна, со „Северна“, вистината за пожарот во Тетово мора да се дознае

Христијан Мицкоски во Гази Баба, 7 септември 2021

Ако власта има сериозна намера и ако вистински сака, анкетна комисија во Собранито може и треба да се свика веднаш, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоки. Тој е подготвен, како...

Read more

Форум: Собранието останува на реформскиот курс и продолжува да работи на членството во ЕУ

Собранието останува на реформскиот курс и продолжува фокусирано да работи на стратешката цел, а тоа е полноправно членство во Европската Унија, рече во своето обраќање денеска потпретседателот на законодавниот дом,...

Read more

Заев-Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лоренцо Сера, кој го завршува својот мандат во нашата земја. На средбата, беше изразено задоволство од...

Read more

ВО ЖИВО: ЦИВИЛ со панел „Деполитизација во училиштата“

Во тек е панел дискусијата на тема „Деполитизација на училиштата“, во организација на ЦИВИЛ, како дел од проектот  Европски перспективи, кој Организацијата го спроведува со поддршка од Министерството за надворешни...

Read more

Најчевска, Колозова, Бачовска и Дерала на панелот „Деполитизација на училиштата“

Photo by Ivan Aleksic on Unsplash

ЦИВИЛ организира панел дискусија на тема „Деполитизација на училиштата“, на 24 септември (денес), во 12 часот во прес центарот на организацијата во Бизнис Центарот „Палома Бјанка“. На панелот ќе се...

Read more

Џафери на состанок на претседатели на парламенти на земји од Југоисточна Европа

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска во Будимпешта, ќе учествува на десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа, посветен на проширувањето. Состанокот, како што соопшти собраниската...

Read more
Page 2 of 1175 1 2 3 1,175

CIVILMEDIA NEWSLETTER