fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Хамас

Фото: Скриншот

Хамас тврди дека десетици Палестинци се убиени или повредени во израелскиот напад врз бегалскиот камп Кан Јунис

Десетици Палестинци се убиени или ранети денеска во израелски напад врз шаторски кампови во Кан Јунис во кој се сместени раселени жители во Појасот Газа, соопшти прес-канцеларијата на Хамас, пренесува ...

Фото: Архива

Фајненшл Тајмс: Израелската армија ќе се обиде да создаде „хуманитарни енклави“ во Газа без Хамас

Предлогот на израелската армија за создавање „хуманитарни енклави за цивили кои не се поврзани со Хамас“ во Газа наскоро ќе биде применет во неколку населени места на северот на палестинската ...

Бенјамин Нетанјаху, израелски премиер (фото: МИА)

Нетанјаху: Наскоро ќе завршат интензивните борби против Хамас, но не и војната

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху вчера изјави дека наскоро ќе завршат интензивните борби против Хамас во Рафа. - Интензивната фаза од борбата против Хамас наскоро ќе заврши. Тоа не значи ...

ФОТО/Израелски одбранбени сили (ИДФ) - Wikimedia commons

Од почетокот на конфликтот со Хамас во Газа загинаа вкупно 315 израелски војници

Бројот на загинати израелски војници од почетокот на конфликтот со Хамас во Појасот Газа се зголеми на 315, објавија денеска израелските медиуми. Меѓу загинатите е и полицаец кој загинал во ...

ФОТО/ Wikimedia commos

Десетици илјади Израелци протестираа барајќи избори и враќање на заложниците

Десетици илјади Израелци учествуваа синоќа на протестите против Владата, барајќи нови избори и враќање на заложниците во Појасот Газа. Протестите се одржуваат со месеци, а се насочени против владата и ...

Фото: МИА архива

Израелското разузнавање неколку недели пред 7 октомври предупредило за нападот на Хамас

Израелскиот јавен радиодифузер Кан вчера објави дека израелското разузнавање неколку недели пред нападот на Хамас на 7 октомври минатата година ги предупредило израелските воени претставници дека палестинската група подготвува напад. ...

United States Institute of Peace Hosts talk about Negotiating the Israel-Lebanon Maritime Borders on 22 February 2023 / Фото: Wikimedia commons

Хохштајн ги започна разговорите во Бејрут за деескалација на ситуацијата на југ

Американскиот специјален пратеник Амос Хохштајн денеска започна клучни разговори со либански официјални претставници со цел деескалација на насилството на либанско-израелската граница. Американскиот функционер ќе ги започне своите разговори во главниот ...

Фото: МИА архива

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во Рафа

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во градот Рафа во Појасот Газа. Половина од борбените единици на палестинското исламистичко движење Хамас, кое владееше ...

Фото: МИА архива

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Главниот лидер на палестинскиот Хамас, Исмаил Ханијe, денеска изјави дека одговорот на организацијата на последниот предлог за договор за прекин на огнот во Појасот Газа е во согласност со принципите ...

Блинкен: Нетанјаху ја повтори посветеноста на прекин на огнот во Појасот Газа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја „потврдил својата посветеност“ на прекин на огнот во Појасот Газа. -Синоќа се сретнав со г-дин Нетанјаху и ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER