fbpx
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Данска

Данска ја продолжува контролата на границите со Германија поради заканата од тероризам

Данското Министерство за правда денеска соопшти дека земјата ја продолжува заострената контрола на границите со Германија за уште шест месеци поради, како што се наведува, континуираната висока закана од тероризмот, ...

Зеленски – Фредериксен: Данска одигра клучна улога во одлуката за испорака на борбени авиони Ф-16 на Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска укажа на потребата од зајакнување на антируските санкции и порача дека секој кој и помага на Русија да ги заобиколи санкциите треба да одговара. ...

Фото: МИА

Данска испраќа на Украина помош во вредност од 247 милиони долари, Украинската борба за слобода е и наша борба

Данската премиерка Мете Фредериксен денеска изјави дека официјален Копенхаген ќе испрати нов пакет воена помош за Украина во вредност од 247 милиони долари. – Времето не е на страната на ...

На жени од Гренланд присилно им била вметната контрацепција, бараат отштета од Данска

Група жени од Гренланд бараат отштета од Данска поради спроведување на кампања за принудна контрацепција во текот на 60-тите години од минатиот век, изјави денеска адвокат на жените. Со оглед ...

Маричиќ во Данска: Копенхашките критериуми најдобар начин за реформирање, нека останат единствен услов за напредок кон ЕУ

Маричиќ во Данска: Копенхашките критериуми најдобар начин за реформирање, нека останат единствен услов за напредок кон ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на покана на министерот за надворешни работи на Кралството Данска и поранешен премиер, Ларс Локе Расмусен, денеска учествуваше на Конференцијата по повод 30-годишнината од ...

Маричиќ во Данска на конференција по повод 30-годишнината од копенхашките критериуми

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска е во еднодневна посета на Кралството Данска. На покана на данскиот министер за надворешни работи и поранешен премиер Ларс Локе Расмусен, Маричиќ ќе ...

Фото: Укринформ

Холандија, Германија, Данска ќе и дадат на Украина речиси 100 тенкови Леопард

Холандија, заедно со Германија и Данска, планираат да и испорачаат на Украина околу 100 главни борбени тенкови Леопард, соопшти претседателот Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција со премиерот на Холандија Марк ...

Во Германија и Данска координирана акција против мрежа за склучување фиктивни бракови

Над 150 германски и дански полицајци вчера извршија претрес во десетици домови и канцеларии во рамките на операција против мрежата за трговија со луѓе преку склучување на стотици фиктивни бракови. ...

Лего коцките навршуваат 60 години

ДПА - Хамбург Популарните пластични коцки на Лего навршуваат 60 години во 2018 година. Данската компанија веќе нема заштита на патентот, а имитаторите одамна се обидуваат да го достигнат и надминат ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER