fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива

Tag: европски интеграции

Маричиќ: САД дава силна поддршка, од нашата волја и одговорност зависи извесноста на европската перспектива

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во својата изјавата од Њујорк, после официјалните средби со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и други прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак ...

СДСМ: Една година стратешки дијалог, САД стојат рамо до рамо со Македонија

По повод една година стратешки дијалог меѓу Македонија и САД уште еднаш е нагласена големата, силна и конкретна поддршка од САД за следниот чекор во европските интеграции. САД отсекогаш биле ...

Ковачевски: Во Влада се добредојдени сите партии кои се „за“ ЕУ, таква е и Алијанса за Албанците

Има динамика во однос на коалицирањето помеѓу партиите, рече премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“, прашан за можната коалиција со Алијанса за Албанците. - Јас кога разговарам и ...

Османи: Владеењето на правото најважната придобивка за граѓаните од процесот на европски интеграции

Владеењето на правото претставува фундамент во изградбата на современо ефикасно и демократско општество и е најважната придобивка за граѓаните од процесот на европски интеграции. Ова денеска го потенцира вицепремиерот за ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER