fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Фронтекс

Фото МИА

ФРОНТЕКС го зајакнува присуството на границата помеѓу Русија и Финска

Европската агенција за крајбрежна и гранична стража (ФРОНТЕКС) денеска објави дека наскоро ќе распореди 50 припадници на финската граница, откако Хелсинки ја обвини Русија дека ја поттикнува мигрантската криза. ФРОНТЕКС ...

Спасовски: Борбата против недозволената трговија со оружје е издигната на ниво на стратешки приоритет на МВР

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се обрати на Регионалниот состанок на претставници на гранична полиција и Царинска управа од Југоисточна Европа, во организација на Агенцијата за контрола на ...

Фронтекс: Илегалните премини на границите на ЕУ достигнаа највисоко ниво од 2015 година

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража Фронтекс денеска соопшти дека бројот на илегални премини на надворешните граници на Европската унија достигнал околу 331.600 во првите 10 месеци од годинава. ...

Лампедуза или ќе ја подели или ќе ја обедини ЕУ околу новопредложените мигрантски политики

Италијанскиот остров Лампедуза поради големиот наплив на нови мигранти е пренатрупан во прифатните  центри. Бројката мигранти надмина над  7000  луге, што повеќе е од постојаното население  на островот. Состојбата дополнително ...

Фронтекс: Бројот на илегални пристигнувања на мигранти во Италија се зголеми на речиси 114.300

Бројот на илегални пристигнувања на мигранти во Италија преку Медитеранот од Северна Африка се зголеми на речиси 114.300 во периодот од јануари до август, што е речиси двојно повеќе од ...

Честитки за Денот на независноста од ФРОНТЕКС: Ден за славење на достигнувањата и напредокот на вашата земја

Честитка по повод 8 Септември - Денот на независноста преку Министерството за внатрешни работи до граѓаните на Република Северна Македонија беше упатена и од страна на Оперативниот тим на европската ...

Според Министерството за внатрешни работи на Обединетото Кралство, Албанија е „безбедна и просперитетна земја“ и многу нејзини граѓани „поминуваат низ повеќе земји на пат кон Обединетото Кралство“, каде што по пристигнувањето изнесуваат неверојатни причини за барање азил./Фото: ЕПА

ЕП бара поактивни спасувачки операции на море по водство на Фронтекс

Европскиот парламент на своето пленарно заседание во Стразбур усвои Резолуција со која се бара од земјите членки на ЕУ да обезбедат доволно бродови, опрема и персонал за спроведување поактивни и ...

СДСМ: Одлуката за ЕУ е одлука за иднината, ДПМНЕ да покаже државничко однесување

ДПМНЕ нема поддржано ниту една важна стратешка одлука, важна за државата, досега. ДПМНЕ не го поддржа членството во НАТО, беше против Договорот од Преспа, против продолжувањето на преговорите со ЕУ ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER