fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф
Фото: Архива

Tag: Г7

Белгија со предлог: Забрана за продажба на руски дијаманти во земјите од Г7

Глобалниот центар за дијаманти од Антверпен е подготвен да ги зајакне санкциите кон Русија со тоа што ќе забрани продажба на руски дијаманти, соопшти белгискиот премиер Александер Де Кро, најавувајќи ...

Г7 ги осуди лажните руски избори на окупираната територија на Украина

Министрите за надворешни работи на Г7 ги осудија лажните избори што Русија ги спроведе на окупираната украинска територија, соопшти денеска британската Влада. „Недвосмислено ги осудуваме лажните избори спроведени од Русија ...

фото: МИА архива

Словенија се приклучи на Декларацијата на Г7 за безбедносни гаранции за Украина

Словенија се приклучи на Декларацијата на Групата седум (Г7) за безбедносни гаранции за Украина, објави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски на Х. Безбедносните гаранции на Г7 треба да бидат меѓународна ...

Амбасадорката Дир се заблагодари за поддршката од Северна Македонија за Украина и приклучувањето на Заедничката декларација на Г7

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир им се заблагодари на претседателот Пендаровски, премиерот Ковачевски и шефот на дпломатијата, Бујар Османи за поддршката од Северна Македонија на Украина и приклучувањето на ...

Зеленски се заблагодари на Северна Македонија за поддршката и приклучувањето кон Декларацијата на Г7

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се заблагодари на Северна Македонија и на премиерот Димитар Ковачевски за поддршката за Украина и приклучувањето кон Декларацијата на Г7. I am grateful to North ...

Лидерите на државите членки на Г7

Министрите за финансии на Г-7 потврдија дека поддршката на нивните земји за Украина останува непроменета

Министрите за финансии на земјите од Г-7 денеска изјавија дека поддршката на нивните земји за Украина останува непроменета, јави јапонската новинска агенција Кјодо, повикувајќи се на јапонскиот министер за финансии ...

Screenshot: Twitter

Зеленски: Би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина, но разбира дека „постојат законски и уставни проблеми“, пишува Си-Ен-Ен. Од клучно значење ...

Лидерите на Г7 на церемонијата на положување цветен венец во Меморијалниот парк на мирот Хирошима во Јапонија на 19.05.2023 (Photo: AP)

Лидерите на Г7 ја поддржаа Украина, Бајден најави нова воена помош

На денешниот самит во јапонскиот град Хирошима, лидерите на групата Г7 ја потврдија поддршката за Украина против руската агресија, а на состанокот се приклучи и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER