fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Фото, Укринформ

Откриени „бубачки“ за прислушање во канцелариите на Залужни

За време на увидот, откриени се тајни уреди за прислушање во канцелариите на врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужњи и членови на персоналот, објави Генералштабот на вооружените сили ...

Фото: Укринформ

Повторно заземено стратегиското високо место кај Бахмут, од почетокот на контраофанзивата одбрамбените сили деокупирале околу 253 квадратни километри

Украинските сили соопштија дека зазеле стратегиско високо место јужно од Бахмут, давајќи им витална предност во обновената битка за уништениот град. Хана Маљар, заменик-министерката за одбрана на Украина, рече дека ...

Фото: Укринформ

Битката не запира, украинските сили се блиску до тактичко опкружување на Бахмут

Додека медиумите во Москва трубат за „остварена мисијата“, откако шефот на платеничата група Вагнер, Евгениј Пригожин прогласи победа во источниот украински град Бахмут, Украина инсистира на тоа дека градот не ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER