fbpx
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Норвешка

Во Норвешка стапува на сила признавањето на Палестина како држава

Во Норвешка денеска официјално стапува на сила признавањето на независната палестинска држава, а Шпанија и Ирска треба да го следат примерот подоцна во текот на денот, и покрај жестокото противење ...

Норвешка и Ирска ќе ја признаат палестинската држава – се очекува истото да го стори и Шпанија

Владите на Ирска и Норвешка ќе ја објават својата одлука за признавање на палестинската држава, пишуваат медиумите во тие земји. Лидерите на двете земји, вклучително и нивните премиери Сајмон Харис ...

Фото: ЕПА

И Норвешка ја затвора границата за автомобили регистрирани во Русија

Во Норвешка на 3 октомври стапува во сила забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички, соопшти денеска Министерството за надворешни работи, пренесува МИА. - Важно е санкциите да ...

Петровска на средба со висока делегација од норвешкото МНР: Работиме на стратешко партнерство со сојузничка Норвешка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска имаше средба со државниот секретар на Министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка, Ејвинд Вад Петерсон, норвешкиот амбасадор Јорн Гјелштад и одбранбеното аташе на ...

Норвешко разузнавање: Русите распоредуваат бродови со нуклеарно оружје во Балтичкото Море

Норвешката разузнавачка служба во својот годишен извештај тврди дека Русија почнала да распоредува тактички бродови со нуклеарно оружје во Балтичкото Море, првпат по 30 години. „Клучниот дел од нуклеарниот потенцијал ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER