fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Париз

Фото: МИА архива

Париз: Повикувањето на францускиот амбасадор во руското МНР е обид за заплашување

Франција го осуди повикувањето на францускиот амбасадор во Москва во руското Министерство за надворешни работи како обид за заплашување. - Франција забележува дека дипломатските канали повторно се користат за манипулирање ...

Емануел Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека за руското знаме нема место на Олимписките игри во Париз

За Русија како земја нема место на Олимпијадата во Париз во 2024 година и на Игрите следната година не треба да се користи руско знаме, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Македонскиот збор силно одекна во Париз по повод 50 години Лекторат по македонски јазик на ИНАЛКО

Македонскиот збор силно одекна во Париз, на Националниот интитут за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО), со меѓународниот симпозиум што беше организиран вчера по повод 50 години од отворањето на тамошниот ...

Синдром Ванковска: Главната русофилка – уредничка на белградски Спутник има син кој живее и работи во Париз, не во Санкт Петерсбирг или Москва!

Новинарот и аналитичар, Љубомир Костовски , на својот Фејсбук профил пишува за „Синдромот  Ванковска“ Во Србија е отворена дилемата (на интернет) зошто детето на главната русофилка - уредничка за белградски ...

Најмалку шест лица повредени во нападот на железничката станица во Париз

Најмалку шест лица се повредени утринава во Париз во нападот со нож на железничката станица Гар ду Норд, јави француската телевизија БФМ. Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин на ...

Фото извор: Твитер/скриншот

Хаос на улиците на Париз по пукањето, жесток судир меѓу Курди и полицијата

Целосен хаос владееше попладнево на повеќе улици во центарот на Париз, откако полицијата се судри со припадници на курдската заедница, чии сонародници денеска беа убиени во пукање во францускиот главен град, ...

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак, досега не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и ...

Солистички концерт на Ева Богоевска во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска на 2 септември ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса специјализирана за настапи на класична музика.  Пијано соработник на концертот ...

Педесет години од студентските немири што го променија светот

Оваа година одбележувањето на 50-тиот златен јубилеј на студентското движење мина без голема врева, тивко, граѓански воспитано, питомо, дури кротко, можеби дури и срамежливо, па и црквенохристијански покорно. Само ситни ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER