fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: руски војници

Ерменија бара од руските „мировници“ да заминат од аеродромот во Ереван

Ерменскиот министер за надворешни работи Арарат Мирзојан на 7 март изјави дека на Ерменија веќе не и се потребни руските „мировници“ кои долго време се стационирани на меѓународниот аеродром Звартнотс ...

Фото: Укринформ

Украинските сили за една недела уништија 6.980 напаѓачи, 98 тенкови и 7 авиони

Украинските одбранбени сили елиминирале околу 6.980 руски војници во текот на неделата од 25 февруари до 3 март 2024 година, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Павлиук, пренесува ...

САД обвинија четири руски војници за извршени воени злосторства во Украина

Четири лица поврзани со руската војска беа денеска обвинети од Министерството за правда на САД за воени злосторства, како измачување, нехуман третман и незаконско затворање на американски државјанин. Ова е ...

Објавата на помилуваниот убиц и канибал, Денис Горин на социјалните мрежи. Фото: Однокласници

Путин ослободува осуденици за убиство и канибализам за да се борат во Украина

44-годишен Русин, предходно осуден за убиство во три одвоени случаи, објави свои слики во воена униформа на социјалните мрежи на ужас на роднините и соседите на неговите жртви. Во средата, ...

Фото: Верстка

Руските војници користат тешки дроги за да издржат во рововите во Украина

Илјадници руски војници користат дрога, и во подзадината и во рововите на првите борбените линии во Украина. Според соговорниците на независниот руски весник „Верстка“ меѓу воениот персонал, во борбената зона ...

Фото: Укринформ

Се повеќе руски војници сакаат да се предадат: Повиците на отворената линија зголемени за 70% за еден ден

По објавувањето на веста дека руски пилот на хеликоптер пребегнал во Украина, повиците до отворената линија за руски војници кои сакаат да и се предадат на војската на Украина се ...

Фото: Charter97.org

На истокот ништо ново: Руските војници одат во борба издрогирани и пијани

Русија од поодамна е препознаена како „алкохолна империја“, но, и покрај тоа што Владимир Путин се воздржува од пиење, влијанието на „политиката на вотка“ меѓу високите претставниците на Кремљ и ...

BAKHMUT, UKRAINE - OCTOBER 28: Howitzers of the 53rd Mechanized Brigade fire towards Russian points in Bakhmut, Donetsk Oblast, Ukraine on October 28, 2022 as conflicts continue in the Russian-Ukrainian war. ( Metin Aktaş - Anadolu Agency )

Руските војници во последните четири месеци претрпуваат најголеми загуби

Најжестоките борби на контактната линија за време на украинската контраофанзива се забележани во три области. Руските напаѓачи претрпуваат големи загуби, пренесува Укринформ. Ова на Твитер го објави британското Министерство за одбрана, ...

Screenshot: Twitter

Зеленски до руските војници: Не само командантите, сите вие ​​сте терористи и убијци

Украинскиот претседател Володимир Зеленски има пиштол и би се борел до смрт со својот поблизок круг на луѓе доколку Русите упаднале во неговиот штаб во Кијив на почетокот на инвазијата, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER