fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: Совет за безбедност на ОН

Фото: МИА

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на огнот во Појасот Газа

Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска функционерот на групата Сами Абу Зухри, ...

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се ...

Фото: МИА архива

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување на заложниците во Газа

Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и го повикува палестинскиот Хамас да ја ...

Фото: МИА архива

СБ на ОН не ја изгласа предлог-резолуцијата поднесена од Русија за преземање акција за спречување на распоредувањето оружје во вселената

Советот за безбедност на Обединетите нации вчера не ја изгласа предлог-резолуцијата поднесена од Русија со која се повикуваат сите земји да преземат итна акција за да го спречат распоредувањето оружје ...

Фото: МИА архива

СБ на ОН одлучи да одговори на барањето на палестинските власти за полноправно членство

Советот за безбедност на ОН одлучи до крајот на овој месец да одговори на барањето на палестинските власти да добијат статус на полноправна членка на светската организација. За ова прашање ...

СБ на ОН загрижен поради ситуацијата во Хаити, постои закана од граѓанска војна

Советот за безбедност на Обединети нации изрази загриженост поради влошувањето на ситуацијата на Хаити. Вооружените банди кои контролираат делови од земјата минатата недела почнаа координирани напори за соборување на отсутниот ...

САД ја блокираа изјавата во СБ на ОН со која Израел се обвинува за смртта на Палестинците во Газа

САД ноќеска ја блокираа изјавата на Советот за безбедност на ОН, предложена од Алжир и поддржана од арапските земји, со која се посочува дека израелските сили се одговорни  за отворање ...

Механизмот за прекугранична помош на ОН за Сирија истече без договор во ОН

Механизмот за прекугранична хуманитарна помош на ОН, од витално значење за милиони луѓе во областите под контрола на бунтовниците во Сирија, истече поради немање гласање во Советот за безбедност на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER