fbpx
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: миа.мк

Tag: Вјоса Османи

Вјоса Османи ја прекина посетата на САД по убиството на полицаец во северно Косово

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека денешниот напад врз косовската полиција во северно Косово, во кој е припадник на полицијата е убиен, а уште еден е ранет, е „испланиран, оркестриран ...

Османи: Блиску сме до решение за смирување на ситуацијата на север

Претседателката на Косово Вјоса Османи најави решение за продолжување на ситуацијата на северот на земјата. Османи денеска на медиумската конференција одржана по нејзиното обраќање во Европскиот парламент истакна дека Косово ...

Вјоса Османи за барањето на Шолц и Макрон: Косово е подготвено да одржи нови избори на север во државата

Претседателката на Косово Вјоса Османи изјави дека косовските власти се подготвени да го разгледаат барањето на лидерите на Франција и Германија за одржување нови локални избори во четири општини на ...

Фото: ЦивилМедиа

Пендаровски ја пречека Османи-Садриу во „Вила Водно“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја пречека претседателката на Република Косово, Вјоса Османи-Садриу, која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски и претседателката Османи-Садриу одржаа тет-а-тет средба, по ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: „Златните пасоши“ во Албанија се суспендирани; првите поглавја за преговори ќе се отворат во текот на годината; Косово со конструктивен пристап на средбата во Охрид

Во Албанија е суспендирано одобрувањето на „златните пасоши“ (со кои им се овозможи на богатите странци да добијат државјанство или престој во замена за инвестирање одредена сума пари во една ...

Бајден ја покани претседателката на Косово на вториот Самит за демократија

Американскиот претседател Џо Бајден ја покани косовската претседателка Вјоса Османи да учествува на вториот Самит за демократија на крајот на март, соопшти нејзиниот кабинет, пренесува МИА. Османи ќе зборува заедно ...

Вјоса Османи: Припадници на Вагнер и помагаат на Србија да подготви потенцијален напад на Косово

Платеници од руската паравоена група Вагнер, заедно со српски паравоени формации, шверцуваат оружје и неозначени воени униформи во Косово, изјави косовската претседателка Вјоса Османи за британски Телеграф. Тајната операција е ...

Фото/ Македонскиот премиер Димитар Ковачевски со високиот американски дипломат Дерек Шолет

Шоле: Сеопфатен договор, фокусиран на меѓусебно признавање меѓу Косово и Србија

Високиот советник на Стејт департментот на САД, Дерек Шоле, по посетата во Северна Македонија каде  се сретна македонскиот премиер Димитар Ковачевски, во која што беше констатирано Стратешкото партнерство на Северна ...

Барикади на косовската криза 2022 година (Wikipedia Commons)

Османи и Курти со сомневања за присуство на Вагнер групата на северот на Косово

Зголемената напнатост во северниот дел од Косово на крајот на 2022 година покренаа дискусија во јавноста дека Србија не се откажува од територијалните претензии кон Република Косово. Се обновија и ...

Косовскиот претседател Османи пред КБС : Вашата подготвеност да ја браните државата не прави горди

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, одржа годишен говор пред припадниците на Косовските безбедносни сили (КБС). Османи во обраќањето имаше поинаков изглед, таа носеше униформа на КБС. За време на нејзиниот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER