fbpx

Tag: Воена помош

Лидерите на Г7 на церемонијата на положување цветен венец во Меморијалниот парк на мирот Хирошима во Јапонија на 19.05.2023 (Photo: AP)

Лидерите на Г7 ја поддржаа Украина, Бајден најави нова воена помош

На денешниот самит во јапонскиот град Хирошима, лидерите на групата Г7 ја потврдија поддршката за Украина против руската агресија, а на состанокот се приклучи и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој ...

Од почетокот на руската инвазија Полска ѝ префрли на Украина 325 тенкови и 14 авиони МиГ-29

Од почетокот на инвазијата на Русија врз Украина, Варшава префрли 14 борбени авиони МиГ-29 и 325 тенкови во Кијив, објави Постојаното претставништво на Полска во ЕУ на Твитер, пренесува Укринформ. ...

The Pentagon

САД со нов пакет воена помош за Украина

Американското Министерство за одбрана денеска најави нов пакет воена помош за Украина во вредност од 1,2 милијарди долари, а вклучува и противвоздушни системи, муниција и финансиски средства за обука на ...

Фото: Укринформ

Џон Кирби: САД ќе продолжат да обезбедуваат воена помош и се фокусирани на воздушната одбрана за Украина

САД ќе продолжат да обезбедуваат воена помош за Украина и сега многу се фокусираат на обезбедување на Украинците со воздушна одбрана што им е потребна за да се заштитат од ...

Senior Airman Cameron Manson, 436th Aerial Port Squadron ramp operation specialist, marshalls a K-loader of cargo during a security assistance mission at Dover Air Force Base, Delaware, Feb. 3, 2023. The Department of Defense is providing Ukraine with critical capabilities to defend against Russia’s full-scale invasion on February 24, 2022. (U.S. Air Force photo by Senior Airman Faith Barron)

Пентагон го објави новиот пакет воена помош од 2,6 милијарди долари за Украина

Министерството за одбрана на САД објави фотографија од воена помош вклучена во новиот пакет безбедносна помош за Украина кој беше објавен на 4 април, пренесува Укринформ. „Нашиот фокус е да ...

Зеленски побара обединет фронт на меѓународната заедница против руската агресија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека целиот меѓународен поредок е загрозен од руската агресија врз неговата земја, нагласувајќи дека ако Украина падне, Русија ќе продолжи понатаму. Не се работи само ...

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во емисијата „360 степени“, 24 март 2022 (фото извор: Министерство за одбрана)

Петровска за “360степени”: Од САД добивме 139 милиони долари за модернизација, што е далеку повеќе од вредноста на воените донации за Украина

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“ на ТВ АлСат зборуваше за можната донација на хеликоптери на Украина, како и за тоа што Северна Македонија ...

Ukrainian servicemen ride in an armoured vehicle near Kramatorsk September 5, 2014. Ukraine and pro-Russian rebels agreed a ceasefire on Friday, the first step towards ending fighting in eastern Ukraine that has caused the worst standoff between Moscow and the West since the Cold War ended. REUTERS/Gleb Garanich (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY CONFLICT)

Украина 364. ден: Нови санкции за Русија од САД и ЕУ; уште еден брутален ден руска агресија; Шпанија и Полска испраќаат воена помош за Украина

Украина е во 364. ден војна, откако Русија изврши целосна инвазија врз земјата.   Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Дипломатија Во Варшава денес Бајден се сретна со лидерите ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER