fbpx
Фото: СЕП
Обвинителот на МКС, Карим Кан. Фото: Х
Фото. Х

Tag: Вселена

Прес конференција на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. голем број новинарски екипи од целиот свет во прес салата на НАТО во Брисел, 13 февруари 2023.

НАТО го зголемува военото производство; Столтенберг најави соработка меѓу сојузниците и за безбедносни прашања поврзани со вселената

НАТО ги зголемува инвестициите во производството на муницијата. Балоните се дел од засилените разузнавачки операции на Кина и Русија. НАТО работи на подобрување на соработката меѓу сојузниците и за безбедносни ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Лансирани во вселената сателитите Албанија 1 и Албанија 2, револтирани косовски Срби ќе протестираат против Вучиќ и „Српска листа“

Веста која го заокружи вчерашниот ден на албанските медиуми беше  лансирањетово вселената на сателитите Албанија 1 и Албанија 2 од базата на Кејп Канаверал во Флорида, САД, ракетата Falcon 9, ...

Телескопот „Хабл“ забележа непозната ѕвезда на „невозможна далечина”

Телескопот на Американската вселенска агенција НАСА, „Хабл“ регистрираше ѕвезда која е девет милијарди светлосни години оддалечена од планетата Земја. НАСА го забележала новото вселенско тело при истражувањето на веќе позната супернова, ...

Успешна прошетка во Вселената на американски и јапонски астронаут

Американскиот астронаут Марк Ванде Хај и неговиот јапонски колега Норишиге Канаи, успешно ја завршија својата вселенско прошетка. Тоа беше прво излегување во отворена вселена за Јапонците, а четврто за Американците. ...

Обединетите Арапски Емирати ќе градат болница во Вселената

Министерството за здравство на Обединетите Арапски Емирати објави план за изградба на првата болница во земјината орбита - „Emirates Space Hospital“, пишува „Калеј Тајмс“. Проектот ќе биде дел од националната вселенска ...

Ново селфи од Марс

Роверот „Кјуруозити“ кој е на Марс од август 2012 година, кога почна потрага по микроби со што би се потврдило постоењето на услови за развој на живот на Црвената планета, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER